لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۷

انستتیوت اقتصاد و صلح: تلفات ناشی از حملات تروریستی در جهان کاهش یافته‌است


ساختمان سفارت جرمنی در کابل در اثر یک حمله انتحاری نیرومند که به تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۷ صورت گرفت خسارات هنگفت را متحمل شد.

انستتیوت اقتصاد و صلح که در شهر سیدنی در آسترالیا مستقر است می‌گوید، تلفات ناشی از حملات تروریستی در جهان در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی که در بلند‌ترین سطح آن قرار داشت، ۲۲ درصد کاهش یافته‌است.

مهم‌ترین دریافت مثبت فهرست "جهانی تروریزم ۲۰۱۷ میلادی" که توسط این انستتیوت نشر شد نشان می‌دهد که تلفات ناشی از حملات تروریستی کاهش یافته و تعداد آن ۲۵۶۷۳ تن در سطح جهان بوده‌است.

بر اساس این فهرست، تروریزم در کشورهای مانند افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و نایجریا که در محراق حملات تروریستی قرار داشته‌اند و از جملۀ پنج کشوری اند که از تروریزم بیش‌تر متأثر شده‌اند، نیز به‌طور قابل ملاحظه کاهش یافته‌است.

در فهرست جهانی تروریزم ۲۰۱۷ میلادی "انستتیوت اقتصاد و صلح" گفته شده‌است، تصویر تروریزم در افغانستان مغلق‌تر است.

در حالی‌که طالبان حملات تروریستی، به‌طور خاص بر ضد افراد ملکی را در سال ۲۰۱۶ میلادی کاهش دادند، اما جنگ متعارف مسلحانه با حکومت این کشور را شدت بخشیده‌اند.

بر اساس این فهرست، در سال ۲۰۱۶ میلادی طالبان مسئول حدود ۱۸ هزار کشتۀ مرتبط با جنگ‎ها بوده‎اند که تعداد آن ۷۰۰ تن نسبت به سال ۲۰۱۵ بیشتر است.

این گروه همچنان از ماه اپریل ۲۰۱۷ به این‎سو کنترول‌شان را بر ولسوالی‎های افغانستان افزایش داده‎اند و ۲۹ درصد از جمله ۳۹۸ ولسوالی و ۱۱ درصد قلمرو این کشور را در کنترول‌شان دارند.

در این فهرست افغانستان از لحاظ تلفات ناشی از تروریزم بعد از عراق در ردیف دوم در سطح جهان قرار دارد.

این در حالیست که تعداد آن نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد کاهش را نشان می‎دهد.

در فهرست انستتیوت اقتصاد و صلح بیشترین تغییر مثبت در نایجریا صورت گرفته‎است و تلفات حملات گروه بوکو حرام در سال ۲۰۱۶ میلادی ۸۰ درصد کاهش را نشان می‎دهد.

بر اساس این فهرست، اما تلفات حملات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۹ درصد افزایش داشته و بیش‌ترین تلفات در عراق بوده که ۴۰ درصد افزایش را نشان می‎دهد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که در میدان‎های جنگ در سوریه و عراق متحمل شکست شده، از شدت ناامیدی حملات انتحاری و تروریستی را بالای افراد ملکی افزایش داده‎است.

انستتیوت اقتصاد و صلح در فهرست "جهانی تروریزم ۲۰۱۷ میلادی" می‎گوید، در اروپا و سایر کشورهای توسعه یافته فعالیت‎های داعش به سوی منفی گرایش داشته‎است.

سال ۲۰۱۶ میلادی برای کشورهای عضو سازمان مشارکت و توسعه (OECD) از سال ۱۹۸۸ به این‎سو مرگبارترین سال از لحاظ تروریزم بود.

با آن‎که این فهرست، حملات ‍۱۱سپتمبر و کشورهای ترکیه و اسرائیل را از این بررسی مستثنی قرار داده‎است، اما از سال ۲۰۱۴ میلادی به این‎سو حملات در کشورهای عضو سازمان (OECD)، به رهبری و تشویق گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) صورت گرفته‎اند.

حمله تروریستی در لندن
حمله تروریستی در لندن

تعداد این حملات در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۸ حمله بود، در حالی‎که حملات به رهبری و تشویق داعش در این‌کشور ها در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۲ حمله بوده‎است.

در سال ۲۰۱۵ میلادی صدمه تروریزم روی اقتصاد جهان ۸۴ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال ۲۰۱۶ این صدمه اندکی کمتر است و یک درصد ۱۴.۳ تریلیون دالر اقتصاد جهان را تشکیل می‎دهد.

XS
SM
MD
LG