لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۴۱

مشرانو جرگه فرمان اخذ ۱۰ فیصد مالیه از کردیت کارت‌های موبایل را تائید کرد


مشرانو جرگه افغانستان فرمان اخذ ۱۰ فیصد مالیات از کردیت کارت‌های موبایل را تائید کرد.

اعضای مشرانو جرگه در جلسه روز یکشنبه این جرگه گفتند که اگر این قانون از سوی آنان رد شود حکومت در تطبیق بودجه دچار مشکل شده و عواید دولت نیز کاهش می‎یابد.

آنان همچنان از وزارت مخابرات روز یکشنبه «۵قوس۱۳۹۶» خواستند تا بخاطر شفافیت در جمع آوری ده در صد مالیه از کریدت کارت‎های مصرفی موبایل یک سیستم الکترونیکی و شفاف را ایجاد نماید.

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

فضل هادی مسلمیار رئیس این جرگه چنین گفت:

"به شرط این‎که وزارت مخابرات و مالیه بخاطر جمع آوری محصولات تکنالوژی را که به مجلس گفته بود ظرف شش ماه آن را آماده می‎کند آن را انجام داده و برای مردم اطمنیان بدهد. "

اعضای مشرانو جرگه همچنان گفتند که باید شرکت‎های مخابراتی و وزارت مخابرات بخاطر پایین آوردن نرخ مکالماتی روزمره نیز تلاش نمایند.

این سخنان در حالی مطرح می‎گردد که یک و نیم ماه قبل ولسی جرگه فرمان اخذ مالیه از کریدت کارت‎های موبایل را رد کرده و گفته‎است که پس از این مردم مکلف به پرداخت ده درصد مالیه از کردیت کارت‌های مبایل ‌شان نیستند.

اعضای ولسی جرگه گفته‎اند، اسناد درست و شفاف بخاطر پروسه جمع آوری این مالیات وجود ندارد و باید این فرمان لغو گردد.

این در حالیست که دو هفته قبل اکیل حکیمی بخاطر شفافیت در جمع آوری مالیات ده در صدی کریدت کارت‌های مصرفی موبایل در کشور به اعضای مشرانو جرگه اطمینان داده‎است.

از سوی هم نجیب ننگیال سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از این اقدام مشرانو جرگه استقبال کرده می‎گوید که این سیستم ظرف چهار ماه آینده ایجاد می‎شود.

ننگیال: این سیستم ساخته می‎شود.
ننگیال: این سیستم ساخته می‎شود.

او افزود:

" این وزارت متعهد است. این سیستم ساخته می‎شود و ظرف دو ماه بعدی دوره امتحانی آن در افغان تیلکام آغاز می‎شود و این سیستم کاملا فعال می‎باشد. مالیات ده فیصد که از شرکت‎های مخابراتی گرفته می‎شود به اساس این سیستم اخذ می‎شود."

آقای ننگیال می‎گوید، با فعال شدن این سیستم تمام مردم اطمینان حاصل می‎نماید که عواید جمع آوری شده از موبایل‎های مصرفی به خزانه دولت اضافه می‎شود و این به نفع مردم و حکومت این کشور می‎باشد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG