لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۴

حکومت افغانستان فیصله کرده‌است که قیمت تیل در این کشور کاهش یابد


وزارت مالیه افغانستان می‎گوید، حکومت با در نظر داشت پایین آمدن قیمت تیل در جهان فیصله کرده که قیمت تیل در این کشور نیز کاهش یابد.

این وزارت می‎گوید، کاهش صد در صد تعرفه گمرکی بالای وارد کننده‎های تیل و محدودیت بالای صادرات گاز به کشورهای دیگر از جمله اقداماتی اند که از شکایات مردم بخاطر بلند بودن قیمت تیل جلوگیری می‎کند.

نجیب الله وردک معین این وزارت روز پنجشنبه «۹قوس۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت، کم شدن صد در صد تعرفه گمرکی بالای تیل‎های وارداتی باید مشکلات مصرف کننده‎های تیل را در افغانستان کاهش دهد.

آقای وردک می‎گوید، با در نظر داشت پایین آمدن قیمت تیل در بازارهای بین المللی حکومت فیصله کرده که قیمت تیل در این کشور هم کاهش یابد.

وردک: تعرفه گمرکی مواد نفتی به شش در صد پائین آمده‎است.
وردک: تعرفه گمرکی مواد نفتی به شش در صد پائین آمده‎است.

او افزود:

" شش سال قبل حکومت آن زمان قیمت یک تن تیل را شش صد دالر تعین کرده بود حالا قیمت یک تن تیل از ششصد دالر به ۴۵۰ دالر کاهش یافته‎است تعرفه گمرکی مواد نفتی در مجموع ۱۲ در صد بود که به شش در صد پائین آمده‎است، طعبا زمانی‎که قیمت گمرکی ۲۵ در صد و صد در صد تعرفه گمرکی کاهش یابد بر مارکیت تاثیرات زیادی خواهد داشت."

معین وزارت مالیه می‎گوید، در زمستان سال روان گاز از افغانستان به کشورهای دیگر صادر نگردیده و همچنان "تیل پطرول ۸۰ ای" که قبلا بالای واردات آن محدودیت وضع شده بود حالا به این کشور وارد می‎شود.

به گفته وی، پس از این حکومت در مشوره با سکتور خصوصی نیاز افغانستان به گاز و تیل را بررسی کرده و تفاهم نامه‎های آن میان طرف‎های فروشنده و خریدار به امضا می‎رسند.

یک تانک تیل در افغانستان
یک تانک تیل در افغانستان

ولید تمیم رئیس تصدی مواد نفتی و گاز مایع که در این نشست حضور داشت گفت، آنان در قیمت حق الخدمت گاز و تیل نیز کاهش آورده‎اند.

او افزود:

"تصدی مواد نفتی حق الخدمت خود را از ۱،۸۲ فیصد که حق الخدمت می‎گرفتیم به اساس فیصله کابینه به ۰،۶۰ در صد کاهش داده که بالای تورید و قیمت مواد نفتی تاثیر مثبت خواهد داشت."

این در حالیست که در جریان چندین سال گذشته مصرف کننده‎های تیل و گاز از کمبود و بلند بودن قیمت آن شکایت داشته‎اند.

وزارت مالیه می‎گوید، با در نظر داشت اصول اقتصاد بازار از فعالیت سکتور خصوصی نظارت می‎شود.

در عین حال آذرخش حافظی مسئول روابط بین المللی اتاق تجارت و صنایع که در این نشست حضور داشت از پایین آوردن تعرفه گمرکی بالای وارادات نفت و گاز استقبال کرد و این اقدام را به نفع مردم و فابریکه‎های تولیدی دانست.

گزاش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG