لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۶

گزارش‌ها: دو هزار مهاجر افغان در جنگ سوریه کشته شده‌اند


تصاویر شماری از مهاجرین افغان که در جنگ سوریه کشته شده‌اند

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، آن‌ها موضوع کشته شدن صد‌ها افغان مهاجر در جنگ سوریه را با اداراتی مربوط شریک ساخته‌اند. این وزارت تأکید می‌کند که در چنین مسایل نباید از مجبوریت افغانان استفادۀ نامناسب شود.

گزارش‌های تازه به نشر رسیده حاکی از آن اند که شمار تلفات مهاجرین افغان که در جنگ سوریه اعزام شده‌اند به ۲ هزار تن افزایش یافته‌است.

گفته می‌شود که این مهاجرین از سوی ایران در چوکات لوای فاطمیون به سوریه اعزام گردیده و در آن‌جا می‌جنگند.

یک مقام و عضو داوطلب لوای فاطمیون این مطلب را در صحبت با رسانه‌های ایرانی بیان کرده‌است.

زُهیر مجاهد مسئول بخش فرهنگی لوای تشکیل یافته از مهاجرین افغان و شیعیان پاکستانی بنام لشکر فاطمیون می‌گوید، آن‌ها از ۵ سال به این‌سو در جنگ سوریه سهم دارند.

آقای مجاهد دیروز در مصاحبه با روزنامه شرق مربوط به اصلاح طلبان گفت:

"تا اکنون در این جنگ بیش از ۲ هزار شهید و ۸ هزار زخمی داده‌ایم."

اما معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، آن‌ها از گزارش‌ها در باره کشته شدن افغانان مهاجر در جنگ سوریه با خبر اند، ولی او می‌گوید که وزارت خارجه تا هنوز رقم دقیق آن‌ها را در دست ندارد.

صبغت الله احمدی شام دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت، آن‌ها این موضوع را با حکومت ایران و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران، شریک کرده‌اند.

وی افزود:

"ما این مورد را با (یو ان ایچ سی آر)، جمهوری اسلامی ایران و نهاد‌های ذیربط، شریک ساختیم و این درست نیست که از محرومیت و یا از مجبوریت‌های مهاجرین سوء استفاده شود. این موارد شریک ساخته شده و ما امیدوار هستیم که در این مورد اقدام خوب و به موقع صورت گیرد."

همزمان با این، ولسی جرگه افغانستان می‌گوید، در صورتی‌که افغانان مهاجر در ایران تا هنوز به جنگ سوریه فرستاده می‌شوند و کشتار آن‌ها در آنجا دوام می‌یابد، آن‌ها پس از رخصتی‌های زمستانی موضوع را در اجندای یک نشست عمومی خود بررسی می‌کنند.

عبدالقادر زازی وطندوست منشی ولسی افغانستان
عبدالقادر زازی وطندوست منشی ولسی افغانستان

عبدالقادر زازی وطندوست منشی ولسی جرگه گفت:

"اگر چنین مسایل تا بعد از رخصتی هم دوام کند، به کمیسیون روابط بین‌المللی وظیفه داده می‌شود که این موضوع را دنبال کند و در صورتی‌که بیشتر ادامه یابد، موضوع در اجندای یک نشست عمومی شورا پس از رخصتی زمستانی شامل ساخته می‌شود."

شمار تلفات مهاجرین افغان که در جنگ سوریه اعزام شده‌اند به ۲ هزار تن افزایش یافته‌است.

نماینده‌گان شورای ملی در یک سال، یک و نیم ماه در زمستان و یک و نیم ماه در تابستان به تعطیلات می‌روند.

ایران تا اکنون هر گونه اعزام نظامیان مسلکی را به جنگ سوریه رسماً رد کرده‌است. اما می‌گوید، تنها مشاورین نظامی را به سوریه فرستاده و لوا‌های را تنظیم کرده که از افغانان مهاجر و شیعیان پاکستانی داوطلب، تشکیل یافته‌اند.

XS
SM
MD
LG