لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۸

مشرانو جرگه: حکومت به‌خاطر کشته شدن افغان‌ها در سوریه سفیر ایران را احضار کند


مشرانو جرگه افغانستان از کشته شدن افغان‌ها در جنگ سوریه ابراز نگرانی کرده و از وزارت خارجه می‌خواهد تا سفیر ایران را احضار کند.

مشرانو جرگه افغانستان در پیوند به کشته و زخمی شدن ۱۰ هزار افغان در جنگ سوریه واکنش جدی نشان داد.

فضل‌الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان از وزارت خارجه این کشور خواست تا سفیر ایران را احضار کرده و احتجاج‌اش را ارائه کند.

فضل الهادی مسلمیار
فضل الهادی مسلمیار

او افزود:

"ایران از افغان‌های مهاجر سوء استفاده کرده و آنان را به سوریه و عراق می‌فرستد و اعتراف می‌کنند که در این جنگ ۲۰۰۰ افغان کشته شده، ما از آدرس مشرانو جرگه از وزارت خارجه، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه می‌خواهیم که نخست سفیر ایران را احضار کنند و احتجاج‌شان را پیشکش کنند."

خواستیم در این مورد نظر وزارت خارجه افغانستان را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم.

آقای مسلمیار روز گذشته نیز به رادیو آزادی گفته بود که حکومت افغانستان باید در این زمینه به شورای امنیت سازمان ملل‌متحد، از ایران شکایت کند.

این در حالیست که زهیر مجاهد مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون ایران در جریان همین هفته به یکی از رسانه‌ها گفته‌است که تا حال بیش از ۲۰۰۰ افغان در جنگ سوریه کشته شده و هم‌چنان ۸۰۰۰ تن دیگر ‌شان زخم برداشته‌اند.

شاه‌‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به دنبال نشر این گزارش برخی رسانه‌های ایرانی گفت، حکومت در پیوند به جنگ نیابتی در داخل و خارج از کشور به گونه واضح مخالفت دارد.

ریاست اجرائیه نیز گفته‌است، حکومت افغانستان استفاده سیاسی و نظامی از مهاجرین افغان در ایران را مردود می‌داند و این موضوع را از طریق مجرا‌های دیپلوماتیک دنبال می‌کند.

جلب و جذب افغان‌ها به‌خاطر جنگ در سوریه پیش از این نیز در سرخط رسانه‌ها داخلی و بین‌المللی جا داشت.

هرچند حکومت افغانستان پیشتر از این بار‌ها گفته‌است که چگونگی اشتراک افغان‌ها در جنگ سوریه را بررسی می‌کند، اما پیش از این محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه از پیروزی لشکر فاطمیون که افغان‌ها شامل آن است در برابر گروه داعش در سوریه و عراق ستایش و سپاس‌گزاری کرده بود.

اظهارات محقق پس از آن با واکنش‌های تند به همراه شد و ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که این اظهارات در روشنایی قانون بررسی خواهد شد، اما نتیجۀ این بررسی‌ها تا حال با رسانه‌ها شریک نشده‌است.

از سوی هم عبدالباقی بریال عضو مشرانو جرگه می‌گوید که حکومت باید بحث کشته شدن افغان‌ها در جنگ سوریه را جدی گرفته و جلو استفاده از افغان‌ها در جنگ نیابتی را بگیرد.

او افزود:

"مطابق قانون اساسی، افغان‌ها تنها در زیر بیرق افغانستان قربانی می‌دهند، نه این‌که کشورهای بیگانه از آن‌ها در جنگ نیابتی بهره ببرند. این یک موضوع دردناک است و باید این مسئله به گونه جدی با ایران مطرح شود."

اعضای مشرانو جرگه افغانستان تأکید دارند که در کنار تلاش‌های دیپلوماتیک حکومت افغانستان، باید کسانی تحت تعقیب قرار گیرند که به‌خاطر جلب و جذب افغان‌ها برای لشکر فاطمیون، فعالیت می‌کند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG