لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۴

اهمیت اشتراک چهار ورزشکار افغان در لیگ برتر کرکت هند چیست؟


برای نخستین بار چهار ورزشکار افغان در لیگ برتر کرکت هند یا «ای پی ال» بازی می‎کنند.

کرکت بورد افغانستان می‎گوید، بازی وزرشکاران افغان در لیگ‎های مشهور کرکت جهان باعث بلند رفتن نام این کشور و بیشتر شدن تجارب این بازیکنان می‎گردد.

عزیزالله فضلی عضو و مشاور کرکت بورد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت، در لیگ برتر هند تنها بازیکنان پیشتاز بازی کرده می‎توانند و در این بخش نقش ورزشکاران افغان قابل توجه‎است.

محمد نبی
محمد نبی

فضلی روز دوشنبه «۰۹ دلو ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"خوشبختانه در سال جاری چهار بازیکن افغان در رقابت‎های «ای پی ال» بازی می‎کنند. این بدان معنی است که ورزشکاران ما برابر با وزرشکاران ورزیده جهان هستند، این کار نام افغانستان را روشن می‎کند. علاوه بر این وضعیت مالی بازیکن نیز بهتر گردیده، به کشور تجربه میاورند و برای جوانان امید می‎دهند، یعنی فردی‎که زحمت می‎کشد به یک مقام می‎رسد."

در مراسم داوطلبی لیگ برتر کرکت هند که روز گذشته برگزار شد از میان ده بازیکن افغان چهار تن آنان خریداری شدند.

راشد خان آرمان، محمد نبی عیس‌خیل، مجیب زدران و ظاهر خان پکتین از جمله بازیکنانی هستند که در دور یازدهم رقابت‎های تجارتی «ای پی ال» اشتراک می‎کنند.

رقابت‎های لیگ برتر کرکت هند میان هشت تیم اجرا می‎شود که سال گذشته برای اولین بار در آن رقابت دو بازیکن افغان اشتراک کرده بودند.

در مراسمی داوطلبی یازدهمین دور رقابت‎های لیگ برتر کرکت هند که در ۲۷ و ۲۸ ماه جنوری سال جاری برگزار شد، در آن راشد خان آرمان به ارزش نزدیک به یک و نیم میلیون دالر و محمد نبی عیسی‌خیل به ارزش ۱۵۷ هزار دالر به تیم سنرایزرز حیدر آباد خریداری شدند.

علاوه بر این دو بازیکن دیگر مجیب زدران به ارزش ۶۲۹ هزار دالر به تیم کینگز ایلون پنجاب و ظاهر خان پکتین به ارزش حدود ۹۴ هزار دالر به تیم راجستان رایلز خریداری شدند.

در این داوطلبی نجیب زدران و گلبدین نایب نیز معرفی شده بودند، اما از سوی کدام تیم انتخاب نشدند.

مجیب زدران
مجیب زدران

از سوی هم شماری از کارشناسان بخش کرکت می‎گویند، بازی ورزشکاران افغان در تیم برتر کرکت هند علاوه بر مسایل مادی و معنوی سبب می‎شود بسیار افغان‎ها این بازی‎ها را تعقیب نمایند.

جاوید حمیم کاکر یک تن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"این مسئله بسیار خوب است که حالا جهانیان به توانایی ورزشکاران افغان پی برده‎اند. این ورزشکاران حالا نه‌تنها آن‌جا بازی می‎کنند، بلکه در لیگ‎های دیگر جهان نیز راه پیدا می‎کنند. این به‌خاطر بیشتر شدن تجربه آنان یک راه بسیار خوب است و علاوه بر این یک نام مثبت برای افغان‎ها می‎دهد."

در مراسم داوطلبی علاوه بر پاکستان ۵۷۸ بازیکن از کشورهای مختلف معرفی شده بودند که از میان آنان ۱۸۲ تن آنان خریداری شدند.

یازدهمین دور رقابت‎های لیگ برتر کرکت هند یا «ای پی ال» در هفتم ماه اپریل سال روان میلادی آغاز می‎شود و تا ۲۷ ماه می ادامه می‎یابد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG