لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۹

یک هیئت پاکستان جهت صحبت روی تعهدات دو جانبه به کابل آمده‌است


تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، معین وزارت خارجه پاکستان در رأس یک هیئت بلند رتبه نظامی و ملکی آن‌کشور صبح روز شنبه «۱۴ دلو ۱۳۹۶» به کابل آمده‌‌است.

پس از سفر مقامات افغان به اسلام آباد، هیئت بلند پایه پاکستانی به کابل آمده‌است تا روی تعهدات دو جانبه صحبت شود و روی یک پلان مشخص توافق و اقدامات عملی صورت گیرد.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، هیئت به رهبری تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان روز شنبه به کابل آمده تا هر دو جانب روی مبارزه قاطع علیه ترورزیم و تعهدات قبلی صحبت نمایند.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی در مورد جزئیات این سفر چنین گفت:

"در نشست که امروز میان این هیئت و همتای‌شان از جانب افغانستان تدویر میآبد تعهدات دو جانبه ارزیابی گردیده و توقع می‌رود که روی یک پلان مشخص توافق و اقدامات عملی صورت گیرد."

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

سخنگوی وزارت خارجه در مورد تعهدات وضاحت نداد اما در مورد ترکیب هیئت حکوکت پاکستان می‌گوید که مقامات نظامی و ملکی آن‌کشور شامل هیئت هستند.

این هیئت در حالی به کابل آمده‌است که روز جمعه رئیس جمهور غنی یکبار دیگر خواستار اقدامات عملی اسلام آباد در راستایی مبارزه علیه تروریزم شده‌است.

مقامات افغان بدین باور اند که حملات اخیر مخالفین مسلح در کشور که بیش از ۵۰۰ تن زخمی و کشته بجا گذاشت که از سوی مخالفین مسلح مستقر در پاکستان سازماندهی و اجرا شده و آنان در این مورد اسنادی هم با مقامات پاکستان شریک ساخته‌اند.

حملات اخیر مخالفین مسلح در کشور که بیش از ۵۰۰ تن زخمی و کشته بجا گذاشت

از سوی هم وزیر داخله و رئیس امنیت ملی کشور پس از برگشت از اسلام آباد گفته اند که با مقامات پاکستانی در باره موجودیت طالبان و شبکه حقانی اسنادی را شریک کرده‌اند که به هیچ وجه حکومت پاکستان از آن انکار کرده نمی‌توانند.

در عین حال صالح محمد صالح عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی در مورد این سفر‌ها گفت، باید این گفت‌وگوها زمینه را برای حل مشکلات فراهم نماید.

او افزود:

"خواست ما اینست که مشکلات به‌میان آمده میان دو کشور از طریق گفت‌وگوها حل گردد گلایه‌ها باید ختم شود و زمینه گفت‌وگوها را میان دو طرف در آینده فراهم نماید زیرا حل مشکلات کنونی به نفع هر دو طرف است."

آقای صالح می‌گوید، پاکستان باید این را بداند که ثبات در افغانستان به نفع آن کشور است و پاکستان باید در باره همسایه خود افغانستان به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

قرر است نتایج گفت‌وگوها میان هیئت پاکستان و مقامات افغان نا وقت امروز با رسانه‌ها شریک ساخته شود.

XS
SM
MD
LG