لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۲۳

روسیه، چین و ایران از پلان جدید توسعه اسلحه اتمی امریکا انتقاد کرده‎اند


روسیه، چین و ایران از پلان جدید پالیسی اتمی امریکا در زمینه توسعه اسلحه اتمی، انتقاد کرده‎اند.

این سه کشور شدیداً از پلان پالیسی واشنگتن در زمینه توسعه توانایی اتمی این کشور به‌خاطر ترسانیدن سایر کشورها انتقاد کرده‎اند.

در این پلان جدید که به تاریخ دوم فبروری توسط اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ اعلان شد، توسعه ذخایر اسلحه اتمی امریکا و تجهیز آن با اسحله جدید اتمی دارای تأثیر اندک برنامه‌ریزی شده‎است.

به نوشته مرکز خبری رادیو آزادی، حسن روحانی رئیس جمهور ایران چهارم فبروری ایالات متحده امریکا را متهم کرد که به‌طور "بی‌شرمانه روسیه را با اسلحه جدید اتمی تهدید می‎کند."

حسن روحانی
حسن روحانی

روحانی در یک سخنرانی تلویزیونی در تهران گفت:

"همان کسانی‎که فرض کنید استفاده از اسلحه تخریب جمعی را یک جنایت علیه بشریت می‎دانند ... از اسلحه جدید اتمی برای تهدید یا استفاده در برابر رقبای‌شان حرف می‎زنند."

بعد از آنکه در بازنگری پالیسی اتمی امریکا گفته شد، واشنگتن می‎خواهد از استفاده سهوی اسلحه اتمی توسط پیکینگ جلوگیری کند، چین نیز چهارم فبروری از ایالات متحده امریکا انتقاد کرد که پیکنگ را به‌حیث یک رقیب باالقوه اتمی می‎بیند.

وزارت دفاع چین تحرکات نظامی این کشور را دفاعی خوانده گفته‎است، ذخایر اسلحه اتمی چین در سطح حداقل مورد نیار برای امنیت این کشور قرار دارد.

چین از ایالات متحده امریکا خواسته‎است تا به تعهدات آن کشور در زمینه کاهش ذخایر اتمی‌اش احترام کند.

در این پلان نگرانی‎های امریکا در مورد کوریای شمالی و ایران نیز برجسته شده‎اند.
در این پلان نگرانی‎های امریکا در مورد کوریای شمالی و ایران نیز برجسته شده‎اند.

به نوشته مرکز خبری رادیو آزادی، وزارت خارجه روسیه، سوم فبروری پلان پالیسی اتمی اداره رئیس جمهور ترمپ را "رویارویی و ضد روسیه" خوانده، به‌طور خاص توسعه اسحله اتمی دارای تأثیر اندک را نکوهش کرده‎است.

جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده در فشرده ۷۵ صفحه‌ای پلان پالیسی اتمی امریکا، این برنامه را یک عکس‌العمل در برابر توسعه توانایی اتمی، ماهیت اصول و استراتژی اتمی روسیه خوانده‎است.

در فشرده این پلان نگرانی‎های امریکا در مورد کوریای شمالی و ایران نیز برجسته شده‎اند.

XS
SM
MD
LG