لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۲۷

وزارت دفاع: حملات هوایی نیروهای افغان پنج برابر افزایش یافته‌اند


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، نظامیان افغان از اول زمستان سال جاری به این سو عملیات هوایی بر ضد مخالفان مسلح دولت را تا پنج برابر افزایش داده‎اند.

این وزارت می‎گوید، قوای هوایی این کشور روزانه بیش از پانزده عملیات هوایی را بالای مواضع مخالفان مسلح دولت اجرا می‎کنند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز سه شنبه «۲۴دلو۱۳۹۶» در یک نشست خبری در جواب به سوال خبرنگار رادیو آزادی گفت، در حدود نزدیک به دو ماه اخیر قوای هوایی ۲۳۵۳ پرواز حمایوی و اکمالاتی و همچنان ۴۸۶ ضربه را بالای مواضع طالبان و داعش انجام داده‎اند.

آقای وزیری گفت در این عملیات شماری زیادی از مخالفان مسلح دولت به شمول ۴۵۲ داعشی، ۴۳ قوماندان طالبان و دو عضو شبکه حقانی کشته شده‎اند.

دولت وزیری
دولت وزیری

او افزود:

"سابق ما می‎توانستیم روزانه دو الی پنج ضربه هوایی را اجرا کنیم، حالا فعلاً می‎توانیم از پانزده تا چهل و پنج ضربه هوایی را اجرا کنیم، در کنار این به هر اندازه هدف را که به قوای هوایی ایالات متحده امریکا و حمایت قاطع می‎دهیم آنان این اهداف را مورد ضربه قرار می‎دهند، سابق ما اگر ده هدف را برای شان می‎دادیم بر یک یا دو هدف آن ضربه وارد می‎کردند."

وزیری می‎افزاید در این ضربات هوایی ۲۲۳ موضع مخالفان مسلح دولت و پنج کارخانه مواد مخدر نیز از بین رفته‎اند.

به گفته وی، قوای هوایی افغانستان از ظرفیت‎های لازم برخوردار شده‎اند و توانایی این را دارند که روزانه تا ۴۵ حمله هوایی را بالای مواضع مخالفان مسلح دولت انجام دهند.

به گفته وی، قوای هوایی ایالات متحده امریکا نیز در همکاری با قوای افغان روزانه ضربات هوایی را بالای مخالفان مسلح دولت وارد می‎کند.

این در حالی است که اخیرا رئیس جمهور افغانستان پس از حمله‎های اخیر در کابل گفت که وی از مخالفان مسلح دولت انتقام خواهد گرفت.

وزارت دفاع افغانستان نیز پیش از این گفته‎است، به دنبال حمله‎های اخیر مخالفان مسلح دولت، عملیات شبانه کماندوها و حمله‎های هوایی نظامیان افغان افزایش خواهند یافت.

قوای هوایی افغانستان در حال حاضر با برخی طیارات جنگی و اکمالاتی از جمله، هلیکوپتر، طیاره جنگی نوع سوپر توکانو و بلک هاک مجهز اند.

مقام‎های افغان گفته‎اند، قرار است امریکا تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۵۹ طیاره مختلف النوع به نیروهای افغان کمک کند.

یک بلک هاک نیروهای افغان
یک بلک هاک نیروهای افغان

در همین حال شماری از کارشناسان نظامی می‎گویند، افزایش حمله‎های هوایی نیروهای افغان بر مواضع مخالفان مسلح دولت می‎تواند تاثیرات مثبتی را در شکست این گروه‎ها به بار بیاورند.

باری عارض یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت:

"نتایج و عواقب فشارها می‎تواند از یک طرف طالبان را زیر فشار قرار دهد و از سوی هم پروسه صلح سرعت یابد تا هر دو همزمان این امیدواری را به میان بیاورد که تا اواخر سال آینده نتایج ملموسی را به بار بیاورد."

آقای عارض به این باور است که افزایش حمله‎های هوایی می‎تواند روحیه نیروهای زمینی را افزایش دهد و با این کار قدرت و توانایی این نیروها در برابر مخالفان مسلح دولت افزایش خواهند یافت.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG