لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۳

شماری از کارشناسان و وکلا: امنیت پروژه "تاپی" باید تأمین شود


پروژه "تاپی" رویداد تاریخی که آغاز کار آن امیدهای زیادی را از بهر پیشرفت‌های اقتصادی در افغانستان به همراه شده‌است و اما نگرانی از امنیت این پروژه موضوعی است که نماینده‌گان مردم آنرا مطرح می‌کنند.

شماری از نماینده‌گان ولایت‌های که پایپلاین گاز "تاپی" از ولسوالی‌های آن‌ها عبور داده می‌شود، به این باور اند که ممکن عملی شدن این پروژه از رهگذر امنیت با چالش هایی روبه‌رو گردد و می‌گویند حکومت افغانستان باید در تأمین امنیت آن کوشا باشد.

نسیمه نیازی نماینده مردم هلمند، یکی از چهار ولایتی که پایپلاین گاز "تاپی" از آنجا عبور می‌کند، به این باور است که این پروژه به منفعت کشورهای منطقه و همسایه نیز است و اما می‌گوید:

"از امنیت این پروژه نگران هستیم، مردم عام باید در تأمین امنیت این پروژه سهم گیرند، این آرزو و انتظار ماست کهپروژه تاپی موفقانه عملی گردد، مردم همکار دولت است چه در مناطق امن است تا مناطق که طالب در آنجا حضور دارد، آرزوی ما این است که امنیت این پروژه تأمین گردد."

ولسوالی دلارام ولایت نیمروز نیز میزبان عبور این پایپلاین گاز است، ولسوالی که پیشتر باشنده‌گان آن از موجودیت ناامنی‌ها در آن نگرانی کرده‌اند.

ولسوالیهای واشیر و نهرسراج هلمند و ولسوالیهای میوند، ژیری، ارغنداب، دامان و سپین بولدک کندهار نیز در مسیر عبور این پایپلاین گاز قرار دارند.

ولسوالی هایی‌که این پایپلاین گاز از آن‌ها عبور داده می‌شوند به گفته نماینده‌گان این ولایت‌ها از سال‌ها بدین‌سو شاهد ناامنی‌ها بوده‌اند.

با این همه، از امنیت پروژه "تاپی" در افغانستان در حالی نگرانی می‌شود که کار عملی این پروژه روز جمعه با حضور رئیس جمهوران افغانستان، ترکمنستان، صدراعظم پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه هند بگونه رسمی در افغانستان آغاز شد.

هر چند طالبان اعلام کرده‌اند که امنیت این پروژه را تأمین می‌کنند و به فساد در آن اجازه نخواهند داد؛ اما نماینده‌گان مردم می‌گویند، نباید به این گروه و دیگر گروه‌های جنگجو که پیوسته در پی صدمه زدن به انکشاف و پیشرفت در کشور بوده‌‎اند باور داشت و باید از تمامی توان برای تأمین امنیت این پروژه کار گرفت.

حال فقیر محمد فقیر وزیر پیشین امور داخله و یکی از کارشناسان نظامی می‌گوید نیاز است تا مدیران کار فهم و با تجربه در تأمین امنیت بخش هایی گماشته شوند که پایپلاین گاز "تاپی" از آنجاها می‌گذرد.

فقیر محمد فقیر وزیر پیشین امور داخله افغانستان
فقیر محمد فقیر وزیر پیشین امور داخله افغانستان

وی گفت:

"حکومت درتامین امنیت این پروژه مسئوولیت درجه یک دارد،اگر افراد شایسته و وطن پرست را به تامین امنیت آن تعیین کند،نگرانی هایی که نزد مردم محسوس دیگر وجود نخواهد داشت."

اما نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله اطمینان می‌دهد که امنیت این پروژه حتی در تمامی بخش‌های نا امن گرفته شده‌است.

با عملی شدن پروژۀ "تاپی" در افغانستان گذشته از ایجاد زمینههای کار برای بیش از نزدیک به ۳۰هزار تن، افغانستان سالانه ۵۰۰ میلیون دالر از این رهگذر حق ترانزیت انتقال گاز بدست می‌آورد.

فقیر محمد فقیر کارشناس امنیتی پیشنهاد می‌کند که در آن ولسوالی هایی‌که پایپلاین گاز "تاپی" می‌گذرد باید عملیات‌های گسترده انجام شوند و نیروهای امنیتی به گونه منظم امنیت آنرا بر عهده گیرند تا مبادا به گفته او جنگجویان مانند زراعت و معادن افغانستان از این پروژه نیز بیشتر از حکومت و مردم بهره ببرند.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG