لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۲

مسافران از وضعیت بد امنیتی در شاهراه کندز – تخار شکایت دارند


شماری از مسافران در مسیر شاهراه کندز- تخار از حضور دوامدار مخالفان مسلح حکومت و هم‌چنین از عدم توجه مقام‌های امنیتی انتقاد می‌کنند.

این مسافران موجودیت پوسته‌های امنیتی را نمایشی خوانده می‌گویند که بعضی اوقات مخالفان مسلح حکومت با راه اندازی تلاشی وسایط مسافربری را بررسی می‌کنند، اما پوسته‌های امنیتی در برابر آنان از خود واکنش نشان نمی‌دهند.

نقیب الله و میرویس دو تن از مسافران در خصوص وضع امنیتی این شاهراه به رادیو آزادی چنین گفتند:

"صبح دوستم برایم زنگ زد که در راه چک پاینت طالبان است و ما هم به ترس و لرز حرکت کردیم گفتیم توکل به‌خدا و ما از مسئولان می‌خواهیم که امنیت همین راه را تأمین بکنند تا مردم بدون ترس و هراس رفت و آمد کنند."

" مردم و مسافران که در این مسیر رفت و آمد می‌کنند بعضی اوقات با مشکل مواجه می‌شوند و ما از مسئولان امنیتی می‌خواهیم که به وضعیت امنیتی این مسیر توجه کنند تا مردم بدون نگرانی در این مسیر سفر نمایند."

از سوی دیگر سربازان پوسته‌های امنیتی این مسیر می‌گویند که مخالفان مسلح حکومت در چند قدمی پوسته‌های آنان گشت و گذار می‌کنند و علاوه بر آن قرارگاه‌های این گروه در فاصله ۱۰۰ متری این جاده قرار دارند.

آرشیف
آرشیف

به‎ باور سربازان، اگر حکومت عملیات نظامی را برای عقب راندن مخالفان مسلح حکومت راه اندازی نکند با گذشت هر روز ساحه زیر حاکمیت طالبان گسترش خواهد یافت.

یک‌تن از سربازان به شرط فاش نشدن اسم‌اش در زمینه چنین گفت:

"آن دروازه سرخ که معلوم می‎شود قرار گاه طالبان است و در این‌جا ما امنیت سرک را تأمین کرده‌ایم و برای کلان‌ها بگوئید که پوسته‌های امنیتی را اکمال بکنند به لحاظ خدا، در آن دروازه سرخ طالبان حضور دارند تقریباً از سرک ۸۰ متر فاصله دارند."

از جانبِ دیگر جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز می‌گوید که آنان گارنیزیون مشترک را از تمامی ارگان‌های امنیتی ایجاد نموده‌ و همه روزه به هدف تأمین امنیت در این مسیر گزمه دارند.

آقای حمیدی گفت که بزودی عملیات گستردۀ تصفیوی به هدف سرکوب مخالفان مسلح حکومت در این مسیر آغاز می‌گردد.

عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز
عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز

وی افزود:

"باید ما پوسته‌های امنیتی خود را از جوار سرک انکشاف بدهیم و ساحات را بتوانیم ما کور بکنیم که سرک از دیدرس دشمن محفوظ بوده باشد و در بعضی مناطق احتمالاً گفته می‌شود که دشمن قرارگاه ثابت دارد و باید در آن‌جا عملیات صورت بگیرد و ما باید قرارگاه دشمن را از بین ببریم و بیزهای امنیتی ایجاد شود و این مطابق پروگرام‌های امنیتی ما انشاءالله پیش می‌رود."

شایان ذکر است که قبل از این نیز مسافران و راننده‌گان وسایط مسافربری از وضعیت بد امنیتی شاهراه کندز – تخار شکایت کرده بودند.

به گفته مسافران، هم اکنون تنها سرک قیر در کنترول نیروهای دولتی قرار دارد، اما در دو طرف این جاده در فاصله صد متری مخالفان مسلح حکومت گشت و گذار و فعالیت دارند.

اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG