لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۴

علی اکبر قاسمی: اراده قاطع ناتو سبب پیروزی جنگ در افغانستان می‌شود


در حالی‌که قوماندان مأموریت حمایت قاطع در افغانستان موفقیت جنگ در این کشور را برای تمامی بشریت مهم می‌داند، کمیسیون دفاعی ولسی جرگه می‌گوید، برای شکست گروه‌های تروریستی باید اقدامات جدی روی دست گرفته شود.

علی اکبر قاسمی معاون این کمیسیون روز یک‌شنبه «۱۹ حمل ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت، باید نیرو‌های امنیتی مجهزتر شوند و حمایت قوی از آنان صورت گیرد.

وی افزود:

"اگر ناتو اراده قوی در این زمینه داشته باشد شکی نیست که در جنگ پیروز می‌شوند، اراده قوی و تصمیم قاطع می‌تواند سبب شکست مخالفین مسلح در وقت کم شود."

این در حالیست که جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته‌است شکست در جنگ افغانستان غیر قابل تصور است؛ زیرا این جنگ نه تنها برای آینده افغانستان، بلکه برای تمامی بشریت با اهمیت است.

آقای نیکلسن جنگ در برابر هراس افگنی را یکی از نبردهای مهم در جهان می‎شمارد و تأکید دارد که باید در این جنگ، پیروزی از آن حکومت افغانستان باشد.

جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع در افغانستان
جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع در افغانستان

وی روز شنبه که در مراسم ستایش از کارکردهای سربازان زخمی نیروهای خارجی در افغانستان، در کابل سخن می‌زد هم‌چنان طرح صلح حکومت افغانستان را فرصت خوب برای طالبان دانست تا از جنگ دست بکشند.

در این اواخر حمله‎های هوایی بر طالبان نیز افزایش یافته‌اند.

به تازه‌گی نیرو‌های امریکایی ۱۱ فابریکه تولید مواد مخدر طالبان را در ولایت‌های فراه و نیمروز از طریق حملات هوایی تخریب کرده‌اند.

جیمز هکر یک جنرال ارشد قوای هوایی امریکا در افغانستان گفته‌است، منابع تمویل طالبان را قطع خواهند کرد تا فعالیت‌های این گروه کاهش یابد.

وی هم‌چنان گفته‌است، طالبان دیگر پناهگاه امن نخواهند داشت.

از سوی هم محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید، ظرفیت نیرو‌های امنیتی بلند رفته و همه گروه‌های تروریستی را سرکوب خواهند کرد.

در همین حال، برخی از کارشناسان نظامی از جمله عتیق الله امرخیل به این باور است که برای ختم جنگ باید کشور‌های حامی تروریزم تحت فشار جدی قرار گیرد.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع
محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع

وی افزود:

"جنگ از سوی کشور‌های دیگر تمویل می‌شود و مرکز‌ اش در پاکستان است، تا زمانی‌که این مراکز از بین نرود و بالای پاکستان فشار وارد نشود فکر نمی‌کنم این جنگ خاتمه پیدا کند."

به گفته وی، در ۱۷ سال گذشته جنگ بر ضد تروریزم جریان داشت اما نه تنها خاتمه نیافت بلکه فعالیت مخالفین مسلح افزایش هم داشت.

وی می‌گوید، در کنار این‌که باید مراکز امن تروریستان در پاکستان مورد هدف قرار گیرند، باید سلاح‌های مدرن و مجهز در اختیار قوای مسلح افغان هم قرار گیرد.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG