لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۲۹

اتحادیه اروپا: خاموشی طالبان روی پیشنهاد صلح به معنی آغاز یک تحرک مثبت است


سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید، خاموشی طالبان در مورد پیشنهاد صلح افغانستان به معنی آغاز یک تحرک مثبت است.

پیري میاودون می‌گوید که اتحادیه اروپا تلاش دارد تا برای تأمین صلح و ثبات دایمی در افغانستان زمینه تفاهم میان اقشار مختلف را فراهم کند تا راه حل معقول برای این مشکل دریافت گردد.

وی روز چهارشنبه «۲۲ حمل ۱۳۹۷» در حاشیه‌یی دیالوگ صلح تحت نام "فرهنگ افغانستان فرهنگ صلح است" گفت تلاش‌های اخیر در مورد صلح وی را امیدوار ساخته‌است.

پیری میاودون
پیری میاودون

او افزود:

"ما به این تأکید کرده‌ایم که طالبان باید پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را جدی بگیرند و من باید این را یادآور شوم که عدم پاسخ طالبان در مورد به معنی رد نبوده و این معنی را هم افاده کرده می‌تواند که ممکن آنان برای پاسخ میان‌شان صلاح و مشوره دارند و در مورد پاسخ ندادن آنان زیاد نگران نیستیم."

در عین حال سفیر اتحادیه اروپا در جریان سخنانش گفت که برای تأمین صلح در افغانستان باید محیط طوری ایجاد شود که در آن نظریات همه مورد احترام قرار گیرد.

این دیالوگ در مورد صلح در کابل از سوی اتحادیه اروپا راه اندازی شده بود.

این دیالوگ در مورد صلح در کابل از سوی اتحادیه اروپا راه اندازی شده بود.

محمد شفیق گلا‌ آغا شیرزی وزیر سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان که یکی از اشتراک کننده‌گان این دیالوگ بود روی ایجاد یک شورای بی‌طرف که بتواند نقش مهم در آوردن صلح داشته باشد، تأکید کرد.

این در حالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست دوم پروسه کابل پیشنهاد مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان را مطرح کرد، اما تا کنون طالبان مسلح در مورد چیزی نگفته اند.

با این همه عبدالحکیم مجاهد عضو شورای عالی صلح افغانستان در حاشیه این دیالوگ گفت که میان رهبران طالبان در پیوند به صلح مشوره جریان دارد.

حکیم مجاهد
حکیم مجاهد

او افزود:

"تا کنون تحریک اسلامی طالبان در مورد پیشنهاد صلح حکومت افغانستان مشوره می‌کند و ممکن در یک زمان مناسب پاسخ مثبت داده شود با در نظرداشت وضعیت کنونی افغانستان افغان‌ها دیگر از جنگ خسته شده‌اند و امیدواریم که هر چه زودتر طالبان در مورد پیشنهاد صلح حکومت افغانستان پاسخ مثبت بدهند."

آقای مجاهد می‌گوید، شورای عالی صلح افغانستان به‌شمول اتحادیه اروپا، از تلاش‌های تمامی نهادهای داخلی و خارجی برای صلح در این کشور استقبال می‌کنند، اما وی تأکید دارد که همه‌ افغان‌ها باید برای تأمین صلح در یک موقف واحد قرار بگیرند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG