لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۵

عفو بین‌الملل: اعدام‎ها در افغانستان برای ثبات این کشور کمک نمی‎کنند


امنستی انترنشنل یا سازمان عفو بین‌الملل می‎گوید، اعدام‎ها در افغانستان برای ثبات این کشور کمک نمی‎کنند و باید این مجازات تطبیق نشوند.

در گزارش این سازمان که در مورد اعدام‎ها در نقاط مختلف جهان در سال ۲۰۱۷ تهیه شده و امروز منتشر شد آمده‎است که امسال ۵ مورد قضیه مجازات اعدام در افغانستان عملی شده و آن‎هم اقدامات عاجل در عکس‌العمل به افزایش حملات تروریستی بوده‎اند.

محل مجازات اعدام در یک زندان افغانستان
محل مجازات اعدام در یک زندان افغانستان

کیارا سنجیرو مشاور بخش اعدام‎های سازمان عفو بین‌الملل که در لندن مستقر است دیروز به رادیو آزادی گفت:

"به نظر می‎رسد که اعدام‎ها در این کشور در عکس‌العمل به حملات انجام شده، صورت گرفته‎است. ما می‎دانیم که سزای اعدام راه حل مشکلات نیست و به همین سبب از حکومت افغانستان و رئیس جمهور آن کشور خواسته‎ایم که سزای اعدام را متوقف سازد، زیرا چنین اقدام برای ثبات در این کشور که همه ما آرزومند آنیم کمک نمی‎کند."

امنستی انترنشنل می‎گوید با وجود آن‎که رقم اعدام‎ها در جهان در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ کمتر بود، ولی سه کشور همسایه افغانستان یعنی ایران، پاکستان و چین از جمله ۵ کشوری بودند که در آن بیشترین اعدام‎ها صورت گرفته بودند.

ایران
ایران

از جمله ۹۹۳ مجازات اعدام تطبیق شده در جهان در سال گذشته ۵۰۷ آن در ایران صورت گرفته و ۶۰ آن در پاکستان.

بر اساس همین گزارش، در چین سالانه هزاران تن اعدام می‎شوند، ولی رقم آن معلوم نیست، زیرا حکومت آن کشور اندازه اعدام‎ها را راز دولتی دانسته و از افشای شمار آن خودداری می‎کند.

XS
SM
MD
LG