لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۴۱

قرلق: قرار است عبدالرشید دوستم در جریان ده روز آینده به کشور برگردد


عبدالله قرلق عضو مشرانو جرگه افغانستان و یکی از افراد نزدیک به عبدالرشید دوستم می‌گوید، رئیس جمهور در جریان سفر به ترکیه با معاون اول خود صحبت تیلیفونی کرده و قرار است آقای دوستم در جریان ده روز آینده به کشور برگردد.

عبدالله قرلق عضو مشرانو جرگه و یکی از چهره‌های نزدیک به معاون اول رئیس جمهور روز یکشنبه «۳۰ ثور ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، دیدار با عبدالرشید دوستم بخشی از آجندای سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را به ترکیه تشکیل می‌داد.

به گفته قرلق، به دلیل حساس بودن وضعیت در افغانستان رئیس جمهور دوباره به کشور برگشت و نتوانست با معاون اول خود دیدار کند.

این عضو مشرانو جرگه می‌افزاید، محمد اشرف غنی با عبدالرشید دوستم صحبت تیلیفونی انجام داده‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

او می‌گوید، قرار به این شده تا معاون اول رئیس جمهور در جریان ده روز آینده به کشور برگردد.

او افزود:

"هر چند در آجندای رئیس جمور دیدار و ملاقات با جنرال دوستم بود به خاطر وضعیت افغانستان رئیس جمهور برگشت و صحبت تیلیفونی کردند و موارد که داشتند با هم حل مطلب کردند، بیشتر روی بازگشت‌ شان بود و ممکن در جریان ده روز «عبدالرشید دوستم» بازگشت کند."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز جمعه به هدف اشتراک در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی که در باره بیت المقدس در استانبول برگزار شده بود به ترکیه رفت و صبح روز شنبه به کشور برگشت.

ارتباط تیلیفونی که با شاه حسین مرتضوی و دواخان مینه پال معاونان سخنگوی رئیس جمهور برقرار کردیم آنان صحبت تیلیفونی محمد اشرف غنی با عبدالرشید دوستم را رد یا تائید نکردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهور نیز از ابراز نظر در این باره خودداری کرد.

عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور متهم به بدرفتاری جنسی با احمد ایشچی والی پیشین جوزجان است.

دوستم و ایشچی
دوستم و ایشچی

در پیوند به این ادعا، سال قبل یک محکمه ابتدایی در کابل، ۹ محافظ آقای دوستم را به حبس محکوم به مجازات کرد.

سال گذشته نزدیکان عبدالرشید دوستم خبر دادند که آقای دوستم برای آزمایشات صحی خود به ترکیه رفته‌است.

او در حال حاضر در شهر انقره ترکیه به سر می‌برد و پیش از این سخنگوی حزب جنبش ملی خبر داده بود که قرار است آقای دوستم به کابل برگردد و در ایجاد پارلمان قانونمند از طریق انتخابات سهم گیرد.

ادعای احمد ایشچی والی پیشین جوزجان نمی‌تواند مانع آمدن عبدالرشید دوستم به افغانستان شود.

در همین حال برخی اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند، ادعای احمد ایشچی والی پیشین جوزجان نمی‌تواند مانع آمدن عبدالرشید دوستم به افغانستان شود.

عبدالقادر زازی وطندوست یکی از اعضای این جرگه گفت:

عبدالقادر زازی وطندوست
عبدالقادر زازی وطندوست

"او قضیه مانع آمدن معاون اول رئیس جمهور به افغانستان نشده و او می‌تواند بیاید در کشور خود، اگر کسی بالای وی «عبدالرشید دوستم» ادعا داشت بعد از آن از راه‌های قانونی پیش برود."

وی همچنان از احتمال برگشت آقای دوستم به کشور استقبال کرده می‌گوید، در شرایط فعلی نیاز است تا تمام رهبران سیاسی و حکومتی کنار هم باشند و در برابر تهدید‌های تروریستی مبارزه کنند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG