لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

ملل متحد: شمار بی‌جا شده‌ها به‌طور بی‌سابقه افزایش یافته‌اند


کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در یک گزارش می‌گوید، در نتیجه جنگ، خشونت، آزار و اذیت، شمار آنانی‌که مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده، به طور بی‌سابقه افزایش یافته‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید، ۶۸.۵ میلیون نفر در جهان به خاطر جنگ، خشونت و آزار و اذیت مجبور به فرار از خانه‌های‌شان شده‌اند.

بر اساس گزارش اداره کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین، این رقم تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۳ میلیون بیشتر نسبت به یک سال پیش آن بوده و افزایش ۵۰ درصدی را نسبت به یک دهه گذشته نشان می‌دهد.

رقم آنانی‌که مجبور به ترک خانه و کشور‌ شان در آن زمان شده بودند، به ۴۲.۷ میلیون می‌رسید.

فیلیپو گراندی
فیلیپو گراندی

فیلیپو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین می‌گوید:

"ما در مرحله مهم و اساس قرار داریم که به راه حل‌های همه جانبه نیاز می‌باشد تا کشورها و جوامع در برابر این معضل تنها گذاشته نشوند."

آقای گراندی که در شهر ژینو سویس در آستانه نشر این گزارش با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت، ۷۰ درصد شماری از این مردم از ده کشور جهان می‌باشند.

او گفت، اگر راه حل به بحران در این ده و یا تعدادی از این کشور‌های جهان پیدا شود، این رقم رو به کاهش خواهد گذاشت.

کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین در ادامه خواهان اراده سیاسی برای حل این معضلات در کشورهای اصلی آن‌ها شد.

در گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد آمده‌است، ۱۶.۲ میلیون نفر به تازه‌گی تنها در سال گذشته بی‌جا شده‌اند که به این ترتیب، ۴۴.۵ هزار نفر هر روز در جهان از خانه‌های‌شان بی‌جا می‌شوند.

گزارش کمیشنر عالی سازمان ملل متحد می‌گوید، تعداد زیاد مردم در داخل کشور‌شان نیز بی‌جا شده که آن‌ها بنام بی‌جا شده‌گان داخلی یاد می‌گردند.

در گزارش آمده‌است که رقم بی‌جا شده‌گان داخلی در جهان تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به ۴۰ میلیون می‌رسید.

ضمناً، نزدیک به ۲۵.۴ میلیون نفر که بیشتر از نصف آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند، در سال گذشته ثبت پناهجویان شده‌اند که این سه میلیون بیشتر از سال ۲۰۱۶ میلادی و تاکنون بلند‌ترین رقم را نشان می‌دهد.

در گزارش هم‌چنان آمده‌است، هفت سال جنگ در سوریه تنها تا پایان سال گذشته بیش از ۶.۳ میلیون نفر را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده که تقریباً یک سوم جمعیت پناهنده‌گان جهان را تشکیل می‌دهد.

۶.۲ میلیون دیگر در داخل سوریه بی‌جا شده‌اند.

افغانستان کشور دوم را تشکیل می‌دهد که رقم بالای پناهجویان را دارد.

شمار پناهجویان افغانستان در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲.۶ میلیون نفر می‌رسید که ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سودان جنوب، میانمار و تعداد از کشورهای دیگر در جهان در ردیف بعدی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG