لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۳

صد ها زندانی افغان از ایران و تاجکستان به افغانستان انتقال داده می‌شوند


لوی سارنوالی افغانستان می گوید، صد ها افغان که در کشورهای ایران و تاجکستان زندانی اند، بزودی به افغانستان انتقال خواهند یافت.

عزیر احمد سرباز رییس ادارهء نظارت بر محلات سلب آزادی لوی سارنوالی افغانستان با اظهار اینکه، تعدادی زیاد افغان های زندانی از ایران به افغانستان انتقال داده می شوند، به رادیو آزادی گفت:

"در حال حاضر ما حدود چهار هزار زندانی در ایران داریم. از این جمله کمتر از یکهزار تن را ما تثبیت هویت کرده ایم و شش صد و بیست سه تن آنها انتقال داده شده اند. همین طور در تاجکستان یکصدو هفتاد و چهار تن آماده شده اند که و اجد شرایط انتقال به افغانستان هستند، تا بخیر به افغانستان بیایند".

در سال 1378 شمسی قرار داد تبادلهء زندانیان بین افغانستان و ایران امضا شد. براساس گزارش ها، ده ها زندانی افغان در ایران اعدام و ده ها تن دیگر در انتظار تطبیق حکم اعدام بسر می برند.

قرار داد تبادلهء زندانیان بین افغانستان و تاجکستان در 1379 امضا شده است. تا اکنون 580 زندانی افغان از تاجکستان به افغانستان فرستاده شده اند و در مورد اینکه افغان ها در تاجکستان به اعدام محکوم شده باشند تا هنوز گزارش داده نشده است.

این زندانیان به همکاری وزارت های خارجه، عدلیه، داخله و لوی سارنوالی افغانستان از کشورهای همسایه به افغانستان انتقال داده می شوند. با آنکه از امضای توافقنامهء تبادلهء زندانیان با کشورهای همسایه اینک سالها می گذرد، اما پروسه انتقال آنها به افغانستان کند است.

ایران در جریان سالهای اخیر، تعداد زیادی از زندانیان افغان را اعدام کرده است
ایران در جریان سالهای اخیر، تعداد زیادی از زندانیان افغان را اعدام کرده است

عزیر احمد سرباز رییس ادارهء نظارت بر محلات سلب آزادی لوی سازنوالی افغانستان با رهنمایی به زندانیانی که کار انتقال آنها با تاخیر مواجه شده است، می گوید:

"حالا مربوط می شود به اینکه دیپلومات های ما چقدر سرعت عمل دارند، هرزمانی که مراحل کاری آنها صورت بگیرد و اسناد برای ما برسد، ما داخل اقدام خواهیم شد. پیام ما اینست که هر هموطن ما که در هرکشور زندانی اند، در کشورهای که ما در آن سفارت داریم به آنها مراجعه بکنند ویا اگر اقارب و فامیل در داخل افغانستان است، ادارهء لوی سارنوالی در خدمت شان است، عرایض شان را ما می پذیریم و مشکل وجود ندارد".

افغانستان با روسیه نیز قرار داد تبادلهء زندانیان را امضا کرده است. اما برعلاوه ایران، تاجکستان و روسیه، تعدادی زیاد افغان ها در پاکستان و کشورهای عربی نیز زندانی اند و تعدادی از آنها با گذشتن پیام های تلیفونی به رادیو آزادی، از مقامات افغان خواسته اند تا به مشکلات آنها رسیده گی شود.

XS
SM
MD
LG