لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۵۲

دختران ورزشکار در غور خواهان توجه بیشتر هستند


شماری از زنان و دختران ورزشکار در غور از بی‌توجهی حکومت در رشد ورزش انتقاد می‌کنند و می‌گویند که علاوه بر دیگر عرصه‌ها، برای ورزش نیز در غور هیچ توجه صورت نگرفته است.

بی بی گل نوری یک تن از زنان ورزشکار در این ولایت به رادیو آزادی می‌گوید، در حال حاضر دختران و زنان علاقۀ زیاد به رشته‌های مختلف ورزشی دارند، اما نبود امکانات و مکان‌های ورزشی سبب شده است تا آن‌ها نتوانند مانند مردان در تمرینات و مسابقات شرکت نمایند.

این خانم ورزشکار می‌گوید، در حال حاضر خانواده‌‌ها نیز علاقه‌مند ورزش شده‌اند و دختران‌شان را برای این کار تشویق می‌کنند.

خانم نوری افزود:

"در حال حاضر خانواده‌ها همکار دختران هستند و آن‌ها را تشویق به ورزش می‌کنند و همین سبب شده است که دختران بیشتر به ورزش علاقه‌مند شوند."

تشویق دختران و زنان به ورزش در افغانستان، باعث کاهش میزان خشونت‌ها و ایجاد تفریحات سالم در میان خانواده‌ها می‌شود.

​شاعره رسولی و آرزو ابراهیم‌خیل دو تن از اعضای تیم فوتبال لیسه میدان هوایی از حکومت می‌خواهند تا برای زنان و دختران مکان‌های ورزشی جداگانه بسازد.

به‌گفته این ورزشکاران آن‌ها به کمک تشویق والدین‌شان به ورزش روی آورده اند و آرزوی رسیدن به تیم ملی را به سر می‌پرورانند.

آرزو: مشکلات زیاد داریم از جمله میدان ورزشی نداریم، جمنازیوم جدا نیز نداریم و تنها یک جمنازیوم است که آن هم پسرها بیشتر وقت در آن بازی می‌کنند.

​آن‌ها می‌گویند به توانایی‌های شان باورمند هستند و می‌توانند در آینده به موفقیت‌های بزرگ برسند.

آن‌ها می‌گویند:

"شاعر: مه علاقه زیاد به فوتبال داشتم و همیشه آرزو داشتم که یک فوتبالیست خوب باشم، به همین منظور به کمک خانواده و دوستانم وارد تیم لیسه میدان هوایی فیروزکوه شدم و آرزو دارم تا شامل تیم ملی شوم و برای ولایت خود و کشور خود افتخار آفرینی کنم."

"آرزو: مشکلات زیاد داریم از جمله میدان نداریم، لباس و کرمچ کم می‌رسه دیگر این که جمنازیوم جدا نیز نداریم و تنها یک جمنازیوم است که آن هم پسرها بیشتر وقت در آن بازی می‌کنند و برای ما نوبت نمی‌رسد و آرزو داریم تا مشکلات ما را حکومت در نظر گرفته به حل آن‌ها اقدام نماید."

غور از جمله ولایاتیست که طی چند سال گذشته سخت‌ترین خشونت‌ها علیه زنان از این ولایت به رسانه‌ها درز کرد و هم‌چنان در گذشته خانواده‌ها در قسمت ورزش نمودن دختران نیز حساسیت نشان می‌دادند، اما اکنون خانواده‌ها به جای سرزنش، دختران را تشویق به ورزش می‌کنند.

نمونه‌ای از خشونت‌ها در برابر زنان در غور، طالبان چندی قبل یک خانم جوان را در این ولایت سنگسار کردند.

در همن حال مسئولان در اداره ورزش غور نیز با تأیید چالش‌های نبود امکانات و میدان‌های ورزشی برای زنان می‌گویند، در حال حاضر دختران نسبت به پسرها بیشتر علاقه‌مند ورزش هستند.

امیر محمد غوری آمر ورزش غور به رادیو آزادی می‌گوید، در صورت تأمین امنیت زنان و دختران در این ولایت بیشتر از مردان در میدان‌های ورزشی ظاهر خواهند شد.

به‌گفته آمر ورزش غور در حال حاضر بیشتر از ۱۶۰ خانم در بخش‌های مختلف مصروف ورزش هستند.

آقای غوری افزود:

"دختران به ورزش بسیار زیاد شده است، اما اگر چالش امنیتی وجود نداشته باشد می‌توانم بگویم که دخترها زیاد از پسر ها به ورزش روی می‌آوردند و دیگر اینکه ما مشکل جای داریم و تنها یک جمنازیوم داریم و آن هم غیر معیاری ساخته شده است که نوبت برای دخترها نمی‌رسد."

ولایت غور که در غرب افغانستان موقعیت دارد و باوجود حاکمیت فضای سنتی در این ولایت، حضور بیشتر زنان در ورزش، خوشبینی‌های را برای زنان به وجود آورده است.

به باور فعالین حقوق زنان، مبارزه در برابر سنت‌های نا پسند جامعه سبب می‌شود تا زنان بتوانند در دیگر بخش‌ها نیز حضور گسترده‌تر پیدا کنند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG