لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۴

کمیسیون انتخابات در مورد فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز نگرانی کرد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در مورد ۱۰۲ نفری که کمیسیون شکایات انتخابات گفته در فهرست نهایی شامل شوند، ابراز نگرانی کرده‌است.

سید حفیظ الله هاشمی عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شام شنبه ۲۰ اسد به رادیو آزادی بیشتر گفت:

سید حفیظ الله هاشمی
سید حفیظ الله هاشمی

"کمیسیون مستقل انتخابات مطابق قانون کسانی را که معیار‌ها را پوره نکرده بودند، از لیست ابتدایی حذف کرده بود. ولی کمیسیون شکایات دوباره به آنان مهلت می‌دهد و آنان را شامل لیست می‌سازد. کمیسیون مستقل انتخابات درین مورد نگران است و در رابطه به فیصلۀ کمیسیون شکایات جداً ملاحظه دارد."

او افزود که باید در همآهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات از دقت بیشتر کار گرفته می‌شد.

هاشمی گفت که مصوبۀ کمیسیون شکایات انتخاباتی را بعد از یازده روز تأخیر روز شنبه دریافتند و امروز یکشنبه ۲۱ اسد پس از جلسه، تصمیم نهایی خود را درین مورد اعلام می‌کنند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی ناوقت روز جمعه مصوبۀ رسیده‌گی به اعتراض‌ها و شکایات در مورد لیست ابتدایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد.

درین مصوبه آمده‌است که از جملۀ ۱۳۴ اعتراض در برابر کمیسیون مستقل انتخابات از سوی کسانی که از فهرست ابتدایی حذف شده بودند، اعتراض ۱۰۲ تن‌شان موجه دانسته شده و شامل فهرست نهایی شدند.

همچنین، به اساس این مصوبه، ۳۵ تن دیگر حذف و به ۴۵ تن اخطار و توصیه تجویز شده‌است.

در میان نامزدان احتمالی حذف شده از فهرست نهایی، نام‌های فوزیه کوفی و مریم کوفی از حوزۀ انتخاباتی بدخشان، ضیاء الحق امرخیل و زرداد فریادی از کابل و نیز شایسته باز ناصری از کندز نیز به چشم می‌خورند.

هاشمی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات در مورد کسانی که حذف شده‌اند و برای‌شان اخطار داده شده ملاحظۀ ندارد، چونکه به گفتۀ او این موضوع مستقیماً به کمیسیون شکایات ربط می‌گیرد.

پیش ازین، محمد بصیر فایز یک عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آزادی گفت، ۳۵ نامزد احتمالی به خاطر این‌که سندهای‌شان مشکل داشت، از فهرست نهایی حذف شده‌اند.

او تأکید کرده درین باره مستقلانه و طبق قانون تصمیم گرفته‌اند.

امروز، فیصلۀ کمیسیون مستقل انتخابات درین مورد روشن می‌شود.

قرار است انتخابات ولسی جرگه سال ۱۳۹۷ در ۲۸ ماه میزان برگزار شود.

XS
SM
MD
LG