لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۶

نهاد‌های ناظر: ورزشکاران به رقابت‌های المپیک آسیایی بر اساس روابط انتخاب شده‌اند


برخی از نهاد‌های ناظر ورزش افغانستان و آگاهان ورزشی انتقاد نموده می‌گویند که به دلیل نبود پلان منظم کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی و عدم انتخاب ورزشکاران بر اساس توانایی، افغانستان در مسابقات المپیک آسیایی از دیگر کشور‌ها عقب ماند.

افغانستان در این مسابقات با کسب دو مدال برنز در میان ۴۶ کشور اشتراک کننده در مسابقات المپیک آسیایی مقام ۳۵ را از آن خود کرد.

ابراهیم مومند معاون فدراسیون خبرنگاران ورزشی افغانستان روز دوشنبه «۱۲ سنبله ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که در این مسابقات ورزشکاران بر مبنای شایستگی نه، بلکه بر اساس روابط انتخاب شده بودند به همین دلیل نتوانستند خوب بدرخشند.

مسابقات المپیک آسیایی
مسابقات المپیک آسیایی

​او گفت:

"من که فکر کردم ورزشکاران تمرینات منظم نداشتند و آنان بر اساس استعداد انتخاب نشده بودند، برای ما هر مدال ۱۱ میلیون افغانی تمام شده چون برای سفر این مسابقات ۲۲ میلیون افغانی بودجه تعیین شده بود. در اکثر فدراسیون‌ها اداره بر اساس رفاقت جریان دارد و مسلکی بودن در آن مطرح نیست."

این در حالیست که در مسابقات المپیک آسیایی که در شهر جاکارتای اندونیزیا برگزار شد، کاروان ۱۲۰ نفری ورزشکاران افغانستان نیز اشتراک داشتند که در این میان ۷۹ تن ورزشکار و بقیه مربی‌ها و مسئولین بخش‌های کمیته ملی المپیک بودند.

بر اساس معلومات وب‌سایت رسمی مسابقات المپیک آسیایی، در این مسابقات از افغانستان باید ۶۵ ورزشکار پسر و دختر در ۱۴ رشته ورزشی اشتراک می‌کردند.

بر اساس معلومات کمیته ملی‌المپیک افغانستان، ورزشکاران در ۱۶ رشته مختلف چون دوش، آببازی، باسکیتبال، کشتی، تکواندو، پاراشوت، بیدمنتون، جوجیتسو، جودو، کاراته، مشت زنی، وزنه برداری، ووشو، والیبال، رگبی و کورش اشتراک داشتند که از این جمع تنها در رشته‌های کورش و ووشو منصور سروری و خالد هوتک توانستند مدال برنز را بدست آورندند.

در این مسابقات چین با بدست آوردن ۱۳۲ مدال طلا، ۹۲ مدال نقره و ۶۵ مدال برنز در جایگاه نخست، جاپان با بدست آوردن ۷۵ مدال طلا، ۵۶ مدال نقره و ۷۴ مدال برنز در جایگاه دوم و کوریا جنوبی با بدست آوردن ۴۹ مدال طلا، ۵۸ مدال نقره و ۷۰ مدال برنز در جایگاه سوم قرارگرفت.

این در حالیست که افغانستان در مسابقات المپیک آسیایی سال ۲۰۱۴ در مسابقات کریکت برنده مدال طلا و در مسابقه تکواندو برنده مدال برنز شد.

اما با این همه محمد یونس پوپلزی سکرتر جنرال کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید که ورزشکاران افغان با توجه به امکانات موجود در مسابقات المپیک آسیایی امسال بسیار خوب درخشیدند.

وی گفت:

"نتایج آن برای ما قابل قناعت است، اگر شما این توقع را داشته باشید که ورزشکاران افغان همانند ورزشکاران چین بدرخشند پس همانند آن‌ها به امکانات، سهولت‌ها و آموزش بهتر نیاز دارند."

در عین حال مجیب رحمانی آگاه مسایل ورزش می‌گوید اگر افغانستان می‌خواهد در مسابقات جهانی نتیجه خوب بدست آورد، باید نظارت‌اش را از فدراسیون‌های ورزشی بیشتر ساخته و برای ورزشکاران با استعداد زمینه‌های پیشرفت را فراهم سازد.

از سوی هم سکرتر جنرال کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید برای رشد ورزش و ورزشکاران پلان چهار ساله را آماده ساخته‌اند که با عملی شدن آن مشکلات در بخش ورزش و فدراسیون‌ها حل شده و ورزشکاران هم در میادین بین‌المللی خوب خواهند درخشید.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG