لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۴

طرفداران جنبش تحفظ پشتون‌ها تظاهرات صلح آمیز را در جرمنی راه اندازی کردند


آرشیف، طرفداران جنبش تحفظ پشتون ها در جریان تظاهرات در اسلام آباد پایتخت پاکستان

طرفداران جنبش تحفظ پشتون‌ها دیروز شنبه در شهر کُلن جرمنی دست به تظاهرات صلح آمیز زدند.

در این تظاهرات شماری از حامیان جنبش تحفظ پشتون‌ها سخنرانی نیز کرده و حکومت پاکستان را به خاموشی در برابر قتل‌ها و ناپدید شدن پشتون‌ها در آن کشور متهم کردند.

در تصاویر از این تظاهرات که در صفحات اجتماعی نشر شده‌اند دیده می‌شود که طرفداران جنبش تحفظ پشتون‌ها شعار سر داده و اردو و حکومت مرکزی پاکستان را به دست داشتن در وضع محدودیت‌ها بالای پشتون‌ها در پاکستان، قتل‌های هدفمند و ناپدید شدن افراد مربوط به این قوم متهم کرده‌اند.

علی وزیر رهبر پیشن جنبش تحفظ پشتون‌ها و عضو فعلی پارلمان مرکزی پاکستان در تویترش نوشته‌است که شمار کسانی که دیروز در تظاهرات شهر کُلن جرمنی اشتراک کردند از هزار تن بیشتر بود.

این در حالیست که جنرال آصف غفور سخنگوی اردوی پاکستان در دوم ماه جنوری گفت که جنبش تحفظ پشتون‌ها یک حرکت صلح آمیز است و برای به دست آوردن حقوق شان مبارزه می‌کند، اما محسن داور یک عضو این جنبش به رادیو آزادی گفت که حکومت پاکستان باید در مورد خواست‌های مشخص آن‌ها گام‌های عملی بردارد.

جنبش تحفظ پشتون‌ها در ماه فبروری ۲۰۱۸ میلادی خیمه تحصن را در اسلام آباد پایتخت پاکستان برپا کرد و از حکومت آن کشور خواست تا عاملان قتل و ناپدید شدن هزار پشتون را در آن کشور به پنجه قانون بسپارد و محاکمه کند.

خواست دیگر این جنبش برداشتن پوسته‌های نظامیان پاکستانی از مناطق قبایلی و پاکسازی آن مناطق از ماین‌های جاسازی شده‌است.

از آغاز فعالیت جنبش تحفظ پشتون‌ها تاکنون، حکومت پاکستان بالای سفر برخی از اعضای این جنبش قیودات وضع کرده و برخی شان را نیز تهدید و حتی بازداشت نیز نموده‌است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG