لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ جدی ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۸

زلمی خلیل‌زاد بخاطر تسریع روند صلح افغانستان به ۶ کشور سفر می‌کند


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان دیروز مسافرت جدید خود به منطقه و برخی کشورهای اروپایی را آغاز کرد.

اعلامیه وزارت خارجه امریکا می‌گوید که آقای خلیل‌زاد در این مسافرت خود برای تسریع هر چه بیشتر تلاش‌های صلح با متحدین امریکا و حکومت افغانستان گفتگو و مشوره خواهد کرد.

قرار است زلمی خلیل‌زاد در این مسافرت خود که دیروز آغاز و تا ۲۸ ماه جاری ادامه می‌یابد بر علاوه افغانستان و پاکستان از قطر، ترکیه، بلجیم و جرمنی نیز بازدید کند.

اعلامیه دیروز وزارت خارجه امریکا گفت که آقای خلیل‌زاد با متحدین و هم‌پیمانان امریکا در بارۀ تسریع تلاش‌های مشترک برای صلح در افغانستان گفتگو و با حکومت افغانستان مشوره خواهد کرد.

اعلامیه می‌افزاید که این مسافرت ضمن تلاش‌ها برای تأمین منافع ملی امریکا و تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی صورت می‌گیرد.

این پنجمین مسافرت زلمی خلیل‌زاد به ارتباط صلح افغانستان به منطقه و اروپا می‌باشد.

او ده روز قبل نیز از هند، چین، پاکستان، قطر و افغانستان بازدید کرد.

آقای خلیل‌زاد ضمن مسافرت اخیر خود شش روز پیهم با نمایندگان طالبان در قطر گفتگو کرد و این دور مذاکرات را نسبت به گفتگوهای قبلی موفق‌تر عنوان نمود.

او گفت که در دو موضوع، خروج قوت‌های خارجی از افغانستان و مبارزه علیه تروریزم پیشرفت خوب صورت گرفت ولی موضوعات مهم چون آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به تلاش‌های بیشتر ضرورت دارند.

آژانس خبر رسانی رویترز گزارش داده‌است که آقای خلیل‌زاد این بار بتاریخ ۲۵ ماه فبروری جاری یکبار دیگر با نمایندگان طالبان در قطر ملاقات می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد بعد از انتشار اعلامیه وزارت خارجه امریکا در پیام تویتر خود نوشت که مقامات در واشنگتن را در جریان انکشافات تلاش‌های امریکا برای صلح افغانستان قرار داده و با آن‌ها مشوره کرده‌است.

آغاز گفتگوی مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان یکی از اهداف عمده آقای خلیل‌زاد می‌باشد.

ولی طالبان هنوز کدام میلی به چنین گفتگو نشان نداده‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در بازدید دیروز خود از ننگرهار طالبان را به گفتگو دعوت کرده گفت حکومت آماده‌است تا برای آن‌ها در کابل یا هر جای دیگر کشور دفتر بگشاید.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در ننگرهار
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در ننگرهار

رئیس جمهور غنی گفت:

"ما صلح پایدار می‌آوریم. در صلحی‌که در قدم اول عزت و آبروی همه افغانستان تأمین خواهد بود. طالبان دفتر می‌خواهند، فردا در کندهار برای شان دفتر می‌گشاییم یا در ننگرهار به آن‌ها دفتر می‌دهیم. اگر امنیت آن‌ها را تأمین کرده نتوانستیم ما مسئول خواهیم بود . ۳۳ هزار نفر هنگام آتش‌بس اخیر آمدند آیا آب از آب تکان خورد؟ این نیروهای امنیتی آمده گفتند که برادران ما هستند آیا همرای شان عکس نگرفتند؟"

ازسوی دیگر سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز به آژانس خبر رسانی رویترز گفت که آن‌ها در نشست اخیر مسکو موضوع رسمی شدن این دفتر را مطرح ساختند.

او در اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور غنی گفت که اشرف غنی می‌خواهد موضوع اصلی را تغییر دهد و به تلاش‌های صلح صدمه برساند.

رئیس جمهور غنی که اوایل سال گذشته گفتگوی بدون قید و شرط را به طالبان پیشنهاد کرد، در سخنان خود در مناسبت‌های مختلف روی صلح پایدار و با عزت برای افغانستان تأکید کرده‌است.

XS
SM
MD
LG