لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۵

ارگ: تاریخ تدویر لویه جرگه بعد از تشکیل کمیسیون و دارالانشاء آن اعلان می‌شود


آرشیف

حکومت افغانستان می‌گوید، پس از تشکیل کمیسیون و دارالانشاء لویه جرگه مشورتی تاریخ نهایی تدویر این جرگه اعلان خواهد شد.

این را هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی به رادیو آزادی گفت:

"وقتی‌که فرمان ان‌شاءالله در روزهای آینده امضا شد، کمیسیون برگزاری لویه جرگه تعیین می‌شود و دارالانشای لویه جرگه مشورتی صلح هم تعیین می‌شود. به‌خاطری که ببینیم تمام مردم از نقاط مختلف افغانستان رسیدگی کرده می‌توانند، تاریخ برگزاری نهایی را آن‌ها اعلان خواهند کرد."

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی
هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی

به‌گفته هارون چخانسوری شورای عالی صلح کارهای ابتدایی برای تدویر لویه جرگه مشورتی را آغاز کرده‌است و فعلاً روی تهیه طرزالعمل چگونگی برگزاری لویه جرگه کار جریان دارد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، رئیس جمهور غنی به عمر داوودزی رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهور برای اجماع منطقوی صلح هدایت داده‌است تا آمادگی‌ها برای برگزاری لویه جرگه مشورتی را هرچه زدوتر اتخاذ نمایند.

از سوی هم قاضی محمد امین وقاد عضو هیئت اجرایی شورای عالی صلح به رادیو آزادی خبر تأخیر لویه جرگه مشورتی را که قرار بود به تاریخ ۲۶ ماه حوت در کابل برگزار شود، تأیید کرد.

این موضوع بعد از آن تأیید شد که دو مقام شورای عالی صلح به رادیو آزادی گفتند این جرگه که قرار است دو هزار تن در آن اشتراک کنند به دلیل کمبود وقت و مشکلات تخنیکی به تعویق افتاده است.

آقای وقاد در مورد گفت:

"گفتگو در قطر جریان دارد. این جا در کابل یک هیئت افغانستان شمول مذاکرات صلح از سوی دولت تشکیل داده می‌شود. این هم یک مصروفیت است و اگر در گفتگوهای قطر کدام پیشرفت صورت گیرد، آن‌هم ایجاب خواهد کرد که لویه جرگه مشورتی کدام گنجایش فعلی در آن نداشته باشد."

قاضی محمد امین وقاد عضو هیئت اجرایی شورای عالی صلح افغانستان
قاضی محمد امین وقاد عضو هیئت اجرایی شورای عالی صلح افغانستان

آقای وقاد افزود که این جرگه مشورتی در اوایل سال نو شمسی برگزار خواهد شد.

حکومت افغانستان در حالی مصمم به برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح است که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان از چند روز به این‌سو در دوحه مرکز قطر با نماینده‌گان طالبان گفتگو دارد.

او با آنکه تازه در این مورد چیزی ننوشته‌است، اما به تاریخ ۲۷ فبروری در تویتر اش نوشته بود که گفتگوها آهسته، ولی دقیق به پیش می‌روند.

از سوی هم طالبان ناوقت دیروز با نشر اعلامیۀ گفتند، گفتگوهای جاری قطر قدم به قدم پیش می‌رود.

بر اساس اعلامیه طالبان "با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پیشرفت‌ها در این گفتگوها باید خیلی محتاطانه و با دقت صورت گیرد."

طالبان گفته اند گفتگوهای ماه جنوری منتج به توافقی در مورد خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر بود، ولی این دور گفتگوها روی جزئیات و ماهیت این دو توافق تمرکز دارد.

طالبان هم‌چنان در اعلامیۀشان پیش‌بینی‌ها و آوازه‌های منتشر شده در مورد پیشرفت‌ها در گفتگوهای جاری قطر را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG