لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۲۰

قرارداد کریکت بورد با یک کمپنی هندی با انتقادهای مواجه شد


آرشیف/ لوحه کریکت بورد افغانستان

کریکت بورد افغانستان می‌گوید بخاطر جام جهانی ۲۰۱۹ با یک شرکت هندی بنام امول قرار داد کوتاه مدت کرده اند تا در این رقابت‌ها تیم ملی کریکت افغانستان را حمایت مالی نماید.

قرار داد انجام شده با یکی از شرکت‌های هندی در بخش حمایت مالی تیم ملی کریکت افغانستان بخاطر اشتراک در جام جهانی کریکت ۲۰۱۹ با انتقاد‌های زیادی مواجه شد.

شماری منتقدین می‌گویند، این قرارداد‌ها با پول هنگفت شده و این مسئله حیثیت تیم ملی کریکت افغانستان را متضرر می‌سازد.

یاسر خوگیانی مشاور پیشین کریکت بورد افغانستان و تحلیلگر مسایل کریکت در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"این قرارداد به پول کمی عقد شده است امروز یک بازیکن مشهور کریکت با این مقدار پول یک اعلان تلویزیونی را هم قبول نمی کند تایتل به حمایت مالی‌یی نیاز دارد که کم از کم برای پنج یا ده سال دوام داشته باشد اما این قرارداد برای مدت کوتاه است اما این که کریکت بورد چنین تصمیم می‌گیرد برای ما تصمیم مفید نیست و من در آن هیچ خیری برای افغانستان نمی‌بینم بدون این که به شکل عاجل تصمیم گرفته شده و مقدار پولی را خود‌شان بدست میآورند تا بین‌شان حیف و میل کنند ما نمی‌دانیم که چرا کریکت بورد چنین تصمیم غیر منطقی می‌گیرد."

آقای خوگیانی می گوید، چنین قرارداد‌ها باید بجای شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی صورت گیرد.

به اساس این قرارداد در لباس بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۹ لوگو کمپنی هندی بنام امول نصب می گردد.

از سوی هم شماری افغانها در رسانه‌های اجتماعی به‌خصوص فیسبوک در مورد این مسئله انتقاد کرده و گفته اند که این قرار داد در برابر یک صدو پنجاه هزار دالر انجام شده‌است.

آرشیف/ اعضای تیم ملی کریکت افغانستان
آرشیف/ اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

اما کریکت بورد افغانستان این رقم را نه تایید و نه هم رد می کند.

عبدالهادی دریز مسئول بازاریابی و رسانه های کریکت بورد هر چند در مورد این قرار داد جزئیات بیشتر نداد اما یک منبع در کریکت بود که نخواست از وی نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، قیمت این قرار داد بیشتر از یک صد هزار دالر است.

عبدالهادی دریز میگوید که کریکت قیمت این قرارداد را برای کمپنی های داخلی ۳ و کمپنی های خارجی ۵ صد هزار دالر امریکایی تعیین کرده بودند اما هیچ کمپنی داخلی حاضر نشد که در این بخش سرمایه گذاری کند.

او افزود:

"پیشنهادات با بیشتر کمپنی ها شریک ساخته شده اما از سوی آنان کدام پاسخ ارائه نگردیده است قیمت برای کمپنی های افغانی سه صد هزار دالر و برای کمپنی های خارجی پنجصد هزار دالر تعیین شده بود اما من این را گفته نمی توانم که با کمپنی امول به چه مقدار دالر صورت گرفته و مسئله این که در رسانه های اجتماعی این رقم یک صد و پنجاه هزار دالر گفته شده آن را نه تایید و نه رد می‌کنم."

آقای دریز می‌گوید که قرارداد با این کمپنی هندی کمپنی های دیگر هندی را نیز تشویق خواهد کرد که با کریکت بورد کمک مالی نمایند.

وی میگوید تلاش میکنند که در آینده نزدیک برای تیم ملی حمایت کننده طولانی مدت را پیدا کنند.

این در حالیست که در حال حاضر کریکت بورد حمایت کننده مالی طولانی مدت نداشته اما پیش از این یکی کمپنی افغانی بنام الکوزی تیم ملی کریکت افغانستان را حمایت مالی میکرد که نزدیک به دو ماه قبل قراردادش را به دلایل نا معلوم با کریکت بورد لغو کرد.

به اساس گزارش‌ها گروپ الکوزی برای کریکت بورد سالانه ۱۳ لک دالر می‌پرداخت.

قرار است مسابقات جام بین المللی ۲۰۱۹ کریکت به تاریخ ۳۰ می ماه جاری میلادی در انگلستان آغاز گردد و افغانستان بازی نخست‌اش را در برابر استرالیا در اول ماه جون و بازی دوم خود را در چهارم همین ماه در برابر سریلانکا انجام دهد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG