لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۸

ممنوعیت همیشگی و جریمۀ میلیون دالری نهاد فوتبال جهان بر رئیس پیشین فوتبال افغانستان


کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان

فدراسیون بین‌المللی فوتبال،فیفا، کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را برای همیشه از فعالیت‌های مربوط به فوتبال در سطح ملی و بین المللی منع کرده‌است.

بخش قضایی کمیتۀ اخلاقی فیفا روز شنبه، هشتم ماه جون، آقای کریم را به سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای و آزار و اذیت جنسی چندین بازیکن زن مقصر شناخت و او را به پرداخت معادل یک میلیون دالر امریکایی هم جریمه کرد.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال گفته است که، تحقیقات در مورد آقای کریم به اساس شکایت‌های دستکم پنج عضو پیشین تیم فوتبال زنان افغانستان صورت گرفته است.

در ادامه آمده است که، این بازیکنان زن کریم را به بدرفتاری جنسی مکرر در میان سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ متهم کرده بودند.

اما کریم در گذشته این اتهام‌ها را رد کرده و آن را بخشی از دسیسه علیه خودش خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسپرس، کریم اکنون می‌تواند در برابر تصمیم فیفا استیناف بخواهد.

خالده پوپل مدیر مسئول پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان نیز یکی از شکایت کنندگان است. او که، سال هاست در دنمارک به سر می‌برد، شام شنبه، هشتم ماه جون، در گفتگو با رادیو آزادی از تصمیم فیفا استقبال کرد. اما پوپل افزود که، هنوز هم اعتراض دارد: "سکرترجنرال فدراسیون فوتبال افغانستان و برخی از مربیان که، مشمول این قضیه بودند، فیفا هنوز در مورد آنان تصمیم نگرفته است."

پوپل: ادعای بدرفتاری با فوتبالران زن ربطی با پناهنده گی در غرب ندارد
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:39 0:00

او در گفتگو با رادیو آزادی اوائل امسال گفته بود که، ماجرا در ماه فبروری سال ۲۰۱۸ آغاز شد: "در یک کمپ تمرینی در اردن بودیم. در آنجا متوجه شدیم که برخی از دختران از طرف نماینده و ترینر مردِ که، از افغانستان توسط رئیس فدراسیون فوتبال فرستاده شده بود، مورد آزار و اذیت قرار گرفتند."

اما، نیلاب محمدی کپتان تیم ملی زنان افغانستان که نیز در آن هنگام به کمپ تمرینی فوتبال در اردن رفته بود، در گفتگو با رادیو آزادی ادعای بدرفتاری جنسی را رد کرده و افزوده بود:"همچو گپی نیست. انشاءالله {به بازی فوتبال} ادامه می‌دهیم. گپ سارنوالی هم معلوم می‌شود که حقیقت چیست و غیر حقیقت چیست."

به دنبال انتشار گزارشی از سوی روزنامۀ بریتانیایی گاردین در مورد اتهام‌های سوء رفتار جنسی در فدراسیون فوتبال افغانستان در ماه نومبر سال ۲۰۱۸ میلادی، هم فیفا و هم لوی سارنوالی افغانستان تحقیقات در مورد این قضیه را آغاز کردند.

کپتان تیم فوتبال بانوان: خالده توطئه کرده، فدراسیون برای ما امن است
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

در نهم دسمبر، فیفا کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را موقتاً از همه فعالیت‌های مربوط به فوتبال در سطح ملی و بین‌المللی برای ۹۰ روز ممنوع کرد.

لوی سارنوالی افغانستان هم در آخرهای ماه دسمبر سال ۲۰۱۸ پنج تن به شمول کریم را ممنوع الخروج اعلام کرد.

چهار نفر دیگر نادر عالمی رئیس کمیتۀ دروازه بانان، سید علی رضا آقازاده سکرترجنرال فدراسیون، عبدالصبور ولی زاده رئیس روابط ولایتی، و رستم یک کارمند فدراسیون بودند.

پوپل اکنون از حکومت افغانستان می‌خواهد که حاکمیت قانون را تطبیق کند.

او افزود:"خواست ما از دولت افغانستان و مخصوصاً از لوی سارنوالی افغانستان این است که، پرونده را به خوبی بررسی کنند و کسانی را که سبب آزار و اذیت جنسی دختران شده‌اند زندانی کنند."

رادیو آزادی در یک تماس تیلیفونی شام شنبه دیدگاه لوی سارنوالی افغانستان را در مورد تصمیم فیفا در بارۀ رئیس پیشین فدراسیون فوتبال این کشور جویا شد اما این نهاد بی‌آن که ابراز نظر کند، گفت که، معلومات و پیشرفت تازه در مورد قضیه به زودی با رسانه‌ها در میان گذاشته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG