لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۶

تیفا: هیچ میکانیزمی برای شفافیت روند انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد


انتقادهای نهادهای ناظر انتخابات با نزدیک شدن روزهای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بیشتر شده‌است.

شماری از مسئولان نهادهای ناظر انتخابات روز سه‌شنبه ۲۵ سرطان در نشست مشترک در کابل گفتند که هیچ‌گونه میکانیزمی برای شفافیت این روند از سوی این کمیسیون وجود ندارد.

محمد نعیم ایوب زاده رئیس تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید کمیسیون مستقل انتخابات هنوز نتوانسته فهرست واقعی رأی دهندگان را تهیه کند و نیز برای جدا سازی برگه‌های واقعی از جعلی کاری انجام نداده است.

وی افزود: "با این روند خیلی سطحی برخورد کردند، این‌که ما آماده برگزاری انتخابات قابل قبول نیستیم و ارزیابی که انجام داده‌ایم، چند دلیل عمده است، لیست رأی دهندگان تهیه شود، برگه‌های تقلبی و جعلی از هم جدا شوند، کسانی‌که نیستند ولی نام‌های‌ شان موجود است می‌شود رأی دهندگان خیالی بر آنان گفت."

روشن نبودن سرنوشت چگونگی به کار بستن سیستم بایومتریک انتقاد دیگری است که نهادهای ناظر آنرا مطرح می‌کنند و می‌گویند تا کنون برای مدیریت به کارگیری این سیستم کمیسیون مستقل انتخابات کار شیوه‌هایش را مشخص نساخته است.

نگرانی‌ها از سرنوشت انتخابات تنها به انتقاد از مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات خلاصه نمی‌شود بلکه فیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نیز می‌گوید که جامعه جهانی نیز این بار دلبستگی چندانی به همکاری با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ندارد و اگر این وضعیت هم‌چنان ادامه داشته باشد، بحران آفرین است.

با این همه، کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون شمار دقیق رأی دهندگان را اعلام نکرده است.

این کمیسیون در انتخابات ولسی جرگه اعلام کرد که ۸.۹ میلیون تن برای اشتراک در این روند ثبت نام کرده‌اند.

روند ثبت نام رأی دهندگان در کابل
روند ثبت نام رأی دهندگان در کابل

اکنون که در کنار روند ثبت نام تقویتی از فهرست ثبت نام کنندگان انتخابات ولسی جرگه نیز در انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌شود، نهادهای ناظر باور ندارند که تمامی این ارقام واقعی باشد و می‌گویند نام‌های خیالی باید از واقعی جدا ساخته شوند.

سهمیه بندی انتخابات در میان برخی از نامزدان ریاست جمهوری نگرانی دیگری است که ناظران انتخابات در این نشست به آن می‌پردازند و می‌گویند اگر وضعیت چنین باشد دموکراسی و آرای مردم در انتخابات تمثیل نخواهد شد.

با این همه؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات این نگرانی‌ها را بی‌جا می‌خواند و می‌گوید هم اکنون کار بر سر جداسازی برگه‌های جعلی و واقعی ثبت نام کنندگان ادامه دارد و تا دو روز دیگر این کمیسیون فهرست کامل رأی‌دهندگان را اعلام می‌کند.

ذبیح سادات سرپرست دفتر سخنگوی این کمیسیون گفت: "کمیسیون برای برگزاری این روند بر اساس تقویم گام به گام به پیش می‌رود، هیچ موردی از تقسیم اوقات تا کنون نقض نشده‌است، خواست ما از نهادهای ناظر این است که به این پروسه از دید تخنیکی ببینند نه سیاسی و باید با ما همکار باشند."

این کمیسیون ناظران نهاد‌های انتخابات را به عدم همکاری با روند انتخابات متهم می‌کند و می‌گوید، بجای چنین اتهام‌ها باید با کمیسیون مستقل انتخابات همگام شوند.

XS
SM
MD
LG