لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۴

تأکید امریکا بر راه حل دیپلوماتیک و عدم استفاده تروریستان از افغانستان


مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا حین سخنرانی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن

ایالات متحده بار دیگر روی دریافت یک راه حل دیپلوماتیک برای جنگ افغانستان و عدم استفاده خاک این کشور توسط تروریستان تأکید کرده‌است.

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا دیروز در آسترالیا بود و در آنجا از موقف امریکا در قبال افغانستان سخن گفت.

آقای پامپیو افزود: "رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ واضح ساخته است که می‌خواهد یک راه حل دیپلوماتیک را دریابیم تا توسط آن در افغانستان منابع یا حضور نظامی خود را کاهش دهیم و در عین زمان این اطمینان حاصل شود که افغانستان هیچگاه بار دیگر به جایی مبدل نمی‌شود که از آن بر امریکا حمله شود."

امریکا قبل ازین گفته است که می‌خواهد جنگ ۱۸ ساله‌اش در افغانستان را خاتمه دهد و افغان‌ها روی آینده سیاسی‌شان توافق نمایند.

(چپ به راست) مارک اسپر وزیر دفاع امریکا و مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا حین یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه و وزیر دفاع آسترالیا در سدنی
(چپ به راست) مارک اسپر وزیر دفاع امریکا و مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا حین یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه و وزیر دفاع آسترالیا در سدنی

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا موقف کشورش را در شهر سدنی آسترالیا در حالی ابراز داشت که هزاران کیلومتر دورتر یعنی در دوحه مرکز قطر نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان و تیم‌اش با طالبان جلسه دارد.

دور هشتم مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با طالبان به روز شنبه آغاز شد و این بار هر دو جانب امیدواری‌شان را به رسیدن به یک توافق ابراز داشته اند.

ایوب خاورین خبرنگار اعزامی صدای امریکا به قطر دیشب به رادیو آزادی گفت: "این‌جا در یک مهمانخانه دولتی قطر به نام کلب دیپلوماتیک گفتگوها جریان دارد. ما پرسیدیم به ما گفتند این محل برای گفتگوهای یک هفته‌ای گرفته شده‌است، ولی شاید تمدید هم شود. تفکر عمومی این است که شاید در این هفته گفتگوها پایان یابد و امکان زیاد موجود است که به تفاهم برسند."

زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان به روز شنبه در صفحه تویترش نوشته بود که برای یک توافق خوب آماده اند و به نظر می‌رسد طالبان نیز خواهان نهایی شدن توافق اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به روز شنبه در صفحه تویترش نوشته بود که اگر توافق نهایی شود، خارجی‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد و راه برای گفتگو با جانب افغان هموار خواهد شد.

این در حالی است که گفته می‌شود دو طرف در بخش برقراری آتش‌بس تفاوت نظرهای دارند.

سمیع یوسفزی یک خبرنگار دیگر اعزامی به قطر دیشب یه رادیو آزادی گفت، هنوز هم روی بعضی نکات میان امریکا و طالبان توافق نشده و گفته نمی‌تواند که توافق نهایی خواهد شد یا نه.

آقای یوسفزی می‌گوید: "هنوز پیش از وقت است که گفته شود روی کدام نکات پیشرفت می‌شود. گفته می‌شود طالبان به امریکایی‌ها گفته اند ما هنوز به جنگ بندی (آتش‌بس) حاضر نیستیم، ولی امریکا تأکید دارد در ولایاتی که امریکا از آن می‌براید باید جنگ بندی (آتش‌بس) حاکم شود. حال به جای اصطلاح آتش‌بس روی کاهش تشدد تأکید می‌شود یعنی طالبان در این ولایات از شدت تشدد کار نگیرند."

جریان یکی از دوره‌های مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با برخی نماینده‌گان طالبان در قطر
جریان یکی از دوره‌های مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با برخی نماینده‌گان طالبان در قطر

هیئت امریکایی به ریاست زلمی خلیل‌زاد از حدود نه ماه به این‌طرف چندین بار با طالبان در قطر جلسه نموده است.

خلیل‌زاد تأکید دارد که خروج قوای خارجی از افغانستان، عدم استفاده از خاک این کشور توسط تروریستان، آتش‌بس دایمی و گفتگوهای بین‌الافغانی نکات عمدۀ یک توافق اند و اگر بالای یکی ازین نکات هم توافق صورت نگیرد روی نکات دیگر نیز توافقی صورت نخواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG