لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۲

خلیل‌زاد:‌ ما خواهان توافق صلح با طالبان هستیم نه توافق روی خروج نیروها


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل. July 31 2019

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان برای دور جدید گفتگو‌ها با نماینده‌های طالبان به قطر رسیده‌است.

او پس از رسیدن به قطر شام دیروز جمعه ۱۱ اسد ۱۳۹۸ در تویترش نوشت که برای گفتگو با طالبان به قطر آمده‌است و آن‌ها (هیئت امریکایی) خواهان رسیدن به یک توافق صلح اند نه توافق روی خروج نیرو‌ها از افغانستان.

خلیل‌زاد در ادامه نوشته که در پی یک توافقی اند که زمینه را برای خروج نیرو‌ها مساعد کند.

او هم‌چنان نوشته است که ادامه حضور نیرو‌های امریکایی و یا هم خروج آن‌ها از افغانستان به شرایط بستگی دارد.

به گفته خلیل‌زاد، طالبان اشاره رسانده‌اند که خواهان توافق‌نامه صلح اند اما خلیل‌زاد تأکید کرده‌ که امریکا خواهان یک توافق خوب است.

او جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده‌است.

از سوی دیگر دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، توافق میان نماینده‌های طالبان و هیئت امریکایی در حضور ناظران بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

سهیل شاهین سخنگوی این دفتر شام دیروز جمعه ۱۱ اسد ۱۳۹۸ به رادیو آزادی گفت، پس از آنکه توافق‌نامه صلح با هیئت امریکایی نهایی شود و جدول زمانی برای خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان اعلام شود، این توافق از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

شاهین هم‌چنان افزود که چین، روسیه، سازمان ملل متحد و کشور‌های همسایه افغانستان به عنوان شاهدان بین‌المللی توافق‌نامه صلح میان هیئت امریکایی و نماینده‌های طالبان خواهند بود.

او از دادن جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

اما یک منبع معتبر در دوحه بشرط افشاء نشدن نامش به رادیو آزادی گفت که بحث‌ها در مورد نهایی شدن توافق‌نامه صلح در میان گروه‌های مختلف طالبان جریان دارد.

در میان تلاش‌های صلح افغانستان، زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان دیروز از اسلام آباد بازدید کرد.

او پس از سفرش از کابل به اسلام آباد با صدراعظم، وزیر خارجه و لوی درستیز پاکستان دیدار کرد.

خلیل‌زاد دیروز در تویترش نوشت که به مقام‌های پاکستانی در مورد پیشرفت‌های صلح افغانستان معلومات داده و هم‌چنان در مورد نقش اسلام آباد در این روند صحبت‌های مفصل داشته است.

او در یک تویت دیگرش نوشت که پاکستان و افغانستان باید تضمین کنند که از خاک این دو کشور علیه یکی دیگر استفاده نمی‌شود.

او در ادامه نوشته بود که "این تضمین، علاوه بر یک توافق همه‌جانبه بین‌الافغانی، زمینه را برای افزایش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و توسعه فراهم خواهد کرد."

در گذشته، افغانستان و پاکستان هر دو یکی دیگر را به پناه دادن به گروه‌های تروریستی متهم کرده و این گروه‌ها را مسئول ناامنی‌ها در کشورهای شان دانسته اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان پیش از رفتن به اسلام آباد روز چهارشنبه در یک مصاحبه اختصاصی به رادیو آزادی گفت که به یک توافق صلح با گروه طالبان نزدیک شده‌اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG