لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۷

بنادر مهم هند تحت تهدید حملات "کماندوهای آموزش دیده در پاکستان"


بیرق ملی هند

دو بندر مهم در هند تحت تهدید حملات شورشیان پاکستان قرار دارند. بندر موندرا که از سوی دو شرکت شخصی اداره می‌شود و بندر کاندلا که در اختیار حکومت است، این هشدارها را پنج‌شنبه نشر کردند.

مسئولین هر دو بندر می‌گویند که بر اساس اطلاعات آن‌ها از محافظین بحری و مقام‌های استخباراتی، کماندوهایی‌که در پاکستان آموزش دیده‌اند، وارد آب‌های هند شده‌ تا تأسیسات بندری این‌کشور را از زیر آب هدف حملات قرار دهند.

کارمندان هر دو بندر هم مؤظف شده‌اند تا خیلی مراقب وضعیت باشند.

مسئولین بندر کاندلا که از مهم ترین بنادر هند به شمار می‌رود، گفته اند که اطلاعات دقیق به نقل از مقام‌های دولتی در دست دارند که شورشیان پاکستانی وارد آب‌های خلیج کوچ شده‌اند و می‌خواهند حملات خشونت آمیز را انجام دهند.

رَویش کمار سخنگوی وزارت خارجه هند از ابراز نظر در این مورد خودداری کرد اما افزود که نیروهای امنیتی کشورش به دفع هرگونه حمله آمادگی دارند.

کمار هم‌چنان افزود که پاکستان باید در مورد حضور تروریستان در مناطق مرزی دو کشور تحقیق کند و یافته هایش را به صورت علنی شریک سازد.

وی گفت: "معلوماتی را به دست آورده‌ایم که پاکستان قصد دارد تروریستان را به‌خاطر نفوذ به این‌سوی مرز تمویل کند. درخواست ما همزمان با خواست جامعه بین‌المللی و تعهد بین‌المللی پاکستان همین است که در مورد حضور گروه‌های تروریستی و سازمان‌های شورشی در این‌جا تحقیق جدی کند."

روابط هند و پاکستان که در گذشته هم پُر تنش بود، پس از گرفتن امتیازهای ویژه کشمیر تحت اداره این کشور از جانب دهلی نو، بحرانی شده‌است.

هند در پنجم اگست گفت که این امتیازها را از کشمیر می‌گیرد.

پاکستان به این اقدام شدیداً اعتراض کرد و آنرا تخطی آشکار از قوانین بین‌المللی دانست.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز پنج‌شنبه گفت، کشورش همواره خواهان گفت‌وگو در همه مسایل با هند بوده اما این مقام تاکید کرد که به دنبال اتهام‌های اخیر دهلی نو که گویا اسلام آباد از تروریست‌ها حمایت می‌کند، صدراعظم و وزیر خارجه پاکستان گفته اند که هیچ‌گونه مذاکره با هند، ممکن نیست.

هند و پاکستان تا حالا چهار مرتبه با هم جنگیده‌اند که سه مرتبه آن روی کشمیر بوده‌است.

دهلی نو می‌گوید، پاکستان شورشیان را برای حمله به کشمیر می‌فرستد و قصد انجام حملات بر سایر مناطق هند را دارد، اما اسلام آباد همواره چنین اتهام‌ها را رد کرده‌است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG