لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۵

نظر سنجی رادیو آزادی: ۶۳ درصد مخالف از سرگیری گفت‌‌وگوهای امریکا و طالبان


تصاویر نظرسنجی رادیو آزادی در صفحه‌های فیس‌بوک و توییتر

رادیو آزادی به دنبال طرح پرسشی با مخاطبان خود، دریافت که ۶۳.۴۱ درصد آنها مخالف از سرگیری گفتگوهای صلح بین امریکا و طالبان هستند.

این رسانه روز دوشنبه (۱۸ سنبله)، فردای لغو گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان از سوی رئیس جمهور امریکا، این پرسش را با مخاطبان صفحات اجتماعی خود مطرح کرد: "آیا خواهان از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان استید؟"

این پرسش را با گزینه "بلی" و "نخیر" در چهار صفحه بخش‌های دری و پشتوی خود در فیسبوک و توییتر منتشر کرد. در بیش مجموع ۲۶۵۰۰ نفر به این پرسش پاسخ دادند. از آن جمله ۲۵۱۰۰ نفر در فیسبوک (۱۱۳۰۰ نفر در صفحه دری و ۱۳۸۰۰ نفر در صفحه پشتو) و همچنین ۱۴۴۱ نفر در توییتر (۴۶۸ در صفحه دری و ۹۷۳ نفر در صفحه پشتو) به این پرسش پاسخ دادند.

پاسخ‌های داده شده در فیسبوک و توییتر و همچنین صفحات دری و پشتو از هم متفاوت بود. در فیسبوک ۷۳ درصد مخاطبان صفحه دری و ۵۵ درصد مخاطبان صفحه پشتو گزینه "نخیر" را انتخاب کردند. اما در توییتر ۴۵ درصد مخاطبان صفحه دری و ۳۶درصد مخاطبان صفحه پشتو به گزینه "نخیر" رای دادند.

در صفحه‌های توییتر، که کاربران آن متفاو‌ت‌تر از صفحه‌های فیس‌بوک است و بیشتر اشخاص رسمی از آن استفاده می‌کنند، مجموعاً ۱۴۴۱ تن نظر داده‌اند. ۸۸۰ تن یعنی ۶۱،۰۱ درصد مخاطبان به این نظراند که باید گفت‌وگوهای امریکا با طالبان از سر گرفته شود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در یک اقدام فوری، شنبه‌شب گفت‌وگوهای سری با رهبران طالبان در کمپ را دیوید لغو کرد.

قرار بوده که آقای ترمپ روز یکشنبه با نمایندگان سیاسی گروه طالبان و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در کمپ دیوید دیدار کند.

پس حمله انتحاری پنجشنبه گذشته یک مهاجم انتحاری گروه طالبان به محله شش درک کابل، که در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی کشته شدند، آقای ترمپ این تصمیم را اتخاذ کرد.

حکومت افغانستان از توقف گفت‌وگوهای طالبان و امریکا استقبال کرد و گفت که صلح بدون آتش‌بس امکان‌پذیر نیست.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه (۱۸ سنبله) در مراسم معرفی سرپرست رئیس عمومی امنیت ملی گفت که مذاکرات صلح بدون آتش‌بس ناممکن است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان، از حدود ده ماه پیش به این‌سو با نمایندگان سیاسی طالبان در قطر ۹ دور مذاکره کرد.

انتظار می‌رفت که به دنبال نهمین دیدار طرف‌های گفت‌وگوها پیشنویس توافقنامه صلح با طالبان به رئیس جمهور و وزیر خارجه امریکا پیشکش شود.

XS
SM
MD
LG