لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۵۲

حکمتیار: انتخابات به دور دوم می‌رود


گلبدین حکمتیار نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

هر چند نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا حال اعلام نشده، اما گلبدین حکمتیار، نامزد این انتخابات با قاطعیت گفته که این انتخابات به دور دوم می‌رود.

آقای حکمتیار روز یکشنبه (۲۸ میزان) در یک نشست خبری گفت که برای برگزاری دور دوم انتخابات و موفقیت روند صلح در این کشور نیاز به تشکیل "حکومت موقت" است.

او افزود: "طبیعی است که انتخابات به دور دوم می‌رود. دور دوم در این زمستان برگزار نخواهد شد. باید برود به بهار سال آینده."

رئیس تیم صلح و عدالت اسلامی همچنین گفت: "در این فرصت ما به یک حکومت موقت ضرورت داریم. ما بخاطر صلح هم به یک حکومت موقت ضرورت داریم."

رهبر حزب اسلامی معتقد است که "این حکومت (حکومت وحدت ملی) مانع صلح است و موضعش روشن است که این‌ها نمی‌خواهند صلح تأمین شود. به این خاطر وجود یک حکومت موقت پدیده کاملاً ضروری است."

آقای حکمتیار در این نشست ادعا کرد که نیروهای خارجی، برخی سفارتخانه‌ها و تیم‌های انتخاباتی در انتخابات ششم میزان دست به مداخله و تقلب زدند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات با رد این ادعاها می‌گوید که نیروهای خارجی در تأمین امنیت انتخابات نقش داشته‌اند و سفارتخانه‌ها نیز در موضوع انتخابات هیچ مداخله‌ای نداشته‌اند.

ذبیح‌الله سادات، سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت در روزهای آینده که نتایج انتخابات اعلام خواهد شد و همه چیز روشن می‌شود.

کمیسیون انتخابات: نتایج ابتدایی ظرف یک هفته اعلام خواهد شد

او افزود: "تا حال معلوم نیست که انتخابات به دور دوم می‌رود یا خیر، زیرا تا حال آرا تصفیه نشده و معلوم نیست."

سخنگوی کمیسیون انتخابات با اشاره به این که "تعدادی پیش‌گویی" و "در برابر روند انتخابات "مشکلات ایجاد" و "ذهنیت مردم را خراب" می‌کنند، تأکید کرد که "آنها اجازه بدهند به کمیسیون انتخابات نهادی که مسئولیت دارد تا نتایج انتخابات را اعلام کند."

آقای حکمتیار در بخشی از سخنان خود شرکت درملوگ را نیز مقصر دانست؛ چرا که به گفته او این شرکت "نیمه‌دولتی آلمانی" است و استقلال کافی ندارد که بی‌طرف بماند. او افزود که دولت آلمان در این شرکت "۲۵ درصد سهم" دارد.

این شرکت دستگاه‌های ثبت اطلاعات بیومتریک و سیستم مرکزی ذخیره و تحلیل اطلاعات آن را برای کمیسیون مستقل انتخابات تهیه کرده است.

دارملوگ: برخی کشورها تلاش کردند سیستم بیومتریک انتخابات را هک کنند

اما سخنگوی کمیسیون انتخابات در واکنش به این اظهارات آقای حکمتیار به رادیو آزادی گفت که شرکت درملوگ با توجه به تعهدش، شفافیت انتخابات را تضمین کرده و به نفع نامزد خاصی کار نکرده است.

براساس تقویم انتخابات، قرار بود که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه (۲۷ میزان) اعلام شود، اما این نتایج اعلام نشد و کمیسیون مستقل انتخابات از مردم عذرخواهی کرد.

آقای حکمتیار در این مورد از کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرد، اما سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که به دلیل برخی مشکلات فنی نتایج ابتدایی اعلان نشد که حالا این مشکلات حل شده است.

آقای سادات گفت نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان پس از تأخیر آن، ظرف یک هفته اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG