لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۱۵

دارملوگ: برخی کشورها تلاش کردند سیستم بیومتریک انتخابات را هک کنند


دستگاه بیومتریک که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از آن استفاده شده است.
دستگاه بیومتریک که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از آن استفاده شده است.

شرکت دارملوگ جرمنی که برای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سیستم دیتابیس را تهیه کرده می‌گوید، تأخیر در شمارش آرای انتخابات به این سیستم ارتباط ندارد بلکه مربوط به کُندی شبکه های محلی انترنت در افغانستان است.

یک متخصص شرکت دارملوگ جرمنی که سیستم دیتابیس را برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تهیه کرده این خبرها را رد کرد که گویا نارسایی در این سیستم سبب تأخیر شمارش آرای انتخابات شده است.

آقای ادینه متخصص سیستم بیومتریک شرکت دارملوگ به رادیو آزادی گفت: " گفته می‌توانم که هیچ مشکلی در سیستم دیتابیس بیومتریک وجود ندارد. من می‌توانم تصدیق کنم که مشکل در شبکه‌های محلی می‌باشد که داخل کردن معلومات را به ذخیره دیتابیس دشوار ساخته است. ما این مشکل را حل کردیم و راه‌های دیگری را پیدا کردیم که معلومات در سیستم داخل شود."

آقای ادینه افزود، شبکه انترنت در افغانستان بسیار ضعیف است.


به گفته او معلومات و ارقام در روز انتخابات باید در خود محل در ولایات به ذخیره یا دیتابیس عمومی داخل می‌شد، اما بخاطر ارتباط ضعیف انترنت این کار ممکن نبود و آنها مجبور شدند این وسایل را به مرکز انتقال بدهند که البته انتقال آنها از ولایات دور دست وقت گیر بود.

آقای ادینه همچنان گفت از خارج و داخل تلاش شده که این سیستم هک شود یعنی به آن رخنه کنند ولی تلاش‌های داخلی ناچیز بوده است.

او افزود: "بعضی کشورها در آسیا هستند که می‌خواستند به این سیستم رخنه کنند، من نمی‌گویم کدام کشور. اما آنها به فایر وال یا سیستم محافظتی دیتابیس داخل شده نمی‌توانند. سیستم محافظتی بسیار قوی و کاملاً محفوظ می‌باشد و تحت نظر ما قرار دارد."

آقای ادینه گفت، طالبان بعضی از پایه های ارتباطی محلی را تخریب کرده اند که این هم سبب تأخیر در انتقال معلومات می‌شود.

او افزود که این مشکلات اکنون همه حل شده و به زودی معلومات باقی مانده در سیستم داخل خواهد شد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG