لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۴۷

امریکا رژیم ایران را به کشتن بیش از یک هزار شهروندش متهم کرد


برایان هوک، نماینده ویژۀ ایالات متحده امریکا در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژۀ ایالات متحده امریکا در امور ایران می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شاید بیش از یک هزار نفر را در جریان تظاهرات کشته باشند.

آقای هوک روز پنجشنبه (۵ دسمبر) در نشست خبری در واشنگتن صحبت می‌کرد گفت، در یکی از ویدیوها دیده می‌شود که بیش از صد نفر به ضرب گلوله در ماهشهر کشته شدند.

این شهر در جنوبغرب ایران موقعیت دارد.

هوک افزود: "با بیرون شدن حقایق از ایران، به نظر می‌رسد که رژیم ایران ممکن بیش از یک هزار شهروند این کشور را از آغاز تظاهرات به این‌سو کشته باشد."

او گفت، نمی‌توان در این باره مطمئن بود زیرا رژیم ایران جلو اطلاعات را گرفته است.

برایان هوک افزود که بیش از ده طفل شامل کشته شده‌ها بوده و برخی گزارش‌ها که از خانواده‌های قربانیان به دست آمده آن‌ها گفته اند که برای دریافت اجساد تلاش کرده اند.

آقای هوک گفت: "مقام‌ها از خانواده‌ها خواسته اند که نخست قیمت مرمی‌های را که استفاده شده است بپردازند. در بسیاری موارد مقام‌ها اجساد را تا زمانی تسلیم نکرده‌اند که خانواده‌ها وعده سپردند که مراسم خاکسپاری اجساد را علنی برگزار نمی‌کنند."

به گفته این مقام ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحده، هزاران ایرانی زخمی و حداقل هفت هزار تن دیگر بازداشت شده‌اند.

در همین حال دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا با انتقاد از تهران به خاطر سرکوب معترضان می‌گوید که واشنگتن در کنار معترضان ایرانی ‌می‌ایستد.

ترمپ در ملاقات با دیپلوماتان سازمان ملل متحد در قصر سفید گفت، آن‌ها مردم زیادی را کشتند و هزاران شهروند‌شان را در جریان "سرکوب ظالمانه" بازداشت کردند.

رئیس جمهور دونالد ترمپ در ادامه گفت که این یک "وضعیت وحشتناک" است.

او هشدار داد که به هر نوع تهدید تازه از جانب ایران پاسخ خیلی شدید داده خواهد شد.

تظاهرات در ولایت کردستان ایران
تظاهرات در ولایت کردستان ایران

تظاهرات در ایران ۲۰ روز پیش به تاریخ (۱۵ ماه نومبر) پس از آن آغاز شد که حکومت این کشور فروش تیل را سهمیه بندی کرد و قیمت آنرا افزایش داد.

سازمان عفو بین‌الملل به روز دوشنبه هفته جاری گفت که گمان می رود دست کم ۲۰۸ نفر در جریان سرکوب تظاهرات در ایرانکشته شده باشند.

مقام‌های ایران هنوز ارقام رسمی را در بارۀ تلفاتی که در جریان تظاهرات در این کشور وارد شده ارائه نکرده اند.

رسانه‌های دولتی ایران تا حال در مورد اظهارات برایان هوک تبصره نکرده اند.

نمایندگی تهران در سازمان ملل متحد نیز به درخواست برای تبصره در این باره پاسخ نداده است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG