لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۶

اسلام آباد از کابل خواستار تحویل‌دهی اسلم فاروقی به پاکستان شد


اسلم فاروقی رهبر شاخۀ خراسان گروه داعش که توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان در ولایت کندهار دستگیر شد.

پاکستان از حکومت افغانستان خواسته است که اسلم فاروقی رهبر شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش را به اسلام آباد تسلیم کند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به روز شنبه این هفته (۴ ماه اپریل) از بازداشت عبدالله اورکزی مشهور به "اسلم فاروقی" در ولایت کندهار خبر داد.

وزارت خارجۀ پاکستان دیروز پنجشنبه در اعلامیۀ گفت که عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام آباد به این وزارت فرا خوانده شد و دیدگاه‌های پاکستان در بارۀ بازداشت فاروقی برایش ابلاغ شد.

عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان
عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان

به اساس اعلامیه، در جریان ملاقات به سفیر افغانستان گفته شد که فاروقی برای تحقیقات بیشتر به پاکستان تسلیم داده شود زیرا به گفتۀ اسلام آباد، او در فعالیت‌های ضد پاکستان دست داشته است.

در اعلامیه گفته شده که افغانستان و پاکستان باید اقدام‌ها در برابر تهدید تروریزم را همآهنگ سازند.

حکمت اعظمی، معاون مرکز مطالعات جنگ و صلح در افغانستان است.

او به این باور است که فاروقی برای پاکستان یک چهرۀ خیلی مهم است،از این رو می‌خواهد که به اسلام آباد تحویل داده شود.

حکمت اعظمی، معاون مرکز مطالعات جنگ و صلح در افغانستان
حکمت اعظمی، معاون مرکز مطالعات جنگ و صلح در افغانستان

آقای اعظمی پنج‌شنبه شب به رادیو آزادی گفت: "در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ زمانی‌که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان بود، پالیسی افغانستان این بود که خارجی‌هایی که در این کشور زندانی هستند به کشور های شان فرستاده شوند و تعداد زیاد را فرستاد. فکر می‌کنم که به همین اساس توقع پاکستان این است که جنگجویان پاکستانی به ویژه تروریستان قوی مانند اسلم فاروقی به آن کشور تسلیم داده شود."

پیش از این دیدبان حقوق بشر از حکومت افغانستان خواسته بود که اسلم فاروقی را در یک پروسۀ عادلانه محاکمه و به ارتکاب جرایم جنگی محکوم کند.

این نهاد مستقر در نیویارک در بیانیۀ به روز دوشنبه این هفته گفت، فاروقی متهم به حملات علیه افراد ملکی در افغانستان، باید براساس معیارهای بین‌المللی محاکمه شود و در جریان محاکمۀ وی خانواده‌های قربانیان و گواهان هم حضور داشته باشند.

شاخۀ خراسان داعش مسئولیت شماری از حملات سرخط ساز و مرگبار را در افغانستان پذیرفته است.

در تازه‌ترین حملۀ این گروه به عبادت گاه سیکهـ‌ها در (۲۵ ماه مارچ) در کابل دست کم ۲۵ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

داعش بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ میلادی حمله های خونین را در شهر کابل و شماری دیگر از شهرهای افغانستان بر مساجد و تکیه خانه ها انجام داد و در این حمله ها صدها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG