لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۰

خلیل‌زاد: آنچه که از ایران توقع می‌رفت در پروسه صلح افغانستان انجام نداده است


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید ایران در پروسه صلح افغانستان همکاری را که از آن توقع می‌رفت انجام نداده است.

زلمی خلیل‌زاد دیروز جمعه در یک بحث که انستیتوت صلح امریکا میزبان آن بود در این مورد سخن گفت. این گردهمایی ویدیویی روی حمایت کشورهای آسیای میانه از یک افغانستان صلح آمیز در ‌آینده تمرکز داشت.

آقای خلیل‌زاد در اشاره به موقف ایران در رابطه با پروسه صلح افغانستان گفت: "ایران طوری‌که باید برای صلح افغانستان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی همکار می‌بود، همکاری نکرده است. این تا حد زیاد به روابط ما با این کشور ارتباط می‌گیرد. اگر سخنان معاون وزیر خارجه ایران را در کابل جدی بگیریم که چند روز پیشتر گفته بود نه پروسه صلح افغانستان را خوش دارد و نه حضور امریکا را. به این معنی که آن‌ها فورمولی را ترجیح می‌دهند که امریکا بدون کدام پروسه صلح یعنی در حالت جنگ افغانستان را تنها رها کند."

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران بتاریخ ۱۵جولای در جریان سفرش به کابل در پهلوی مسایل دیگر گفته بود "افغانستان و ایران به تهدیدهای مشترک امنیتی مواجه اند و برای از بین بردن این تهدیدها به راه کردهای مشترک نیاز است."

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران

عراقچی در کابل در مورد "سند جامع همکاری استراتژیک" هم توضیحات داده بود که قرار است به زودی نهایی شده و توسط رهبران افغانستان و ایران امضا گردد.

مقام‌های ایران تا حال در مورد بیانات اخیر آقای خلیل‌زاد چیزی نگفته اند.

هرچند تهران مخالف حضور نظامی امریکا در افغانستان است اما می‌گوید که برای تأمین صلح در افغانستان هر تلاش ممکن را انجام خواهد داد.

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در بحث روز جمعه همچنان گفت برای تأمین صلح در افغانستان واشنگتن با کشورهای عرب و ممالک خلیج هم از نزدیک کار می‌کند.

XS
SM
MD
LG