لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۵

نادر نادری: بحث اصلی حکومت در مذاکرات با طالبان آتش‌بس است


مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر

شماری از اعضای هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در دوحه می‌گویند که گروه تماس هر دو طرف در نشست روز یک‌شنبه نتوانستند که طرزالعمل کاری مذاکرات را نهایی کنند و امروز هم روی این طرزالعمل بحث می‌شود.

نادر نادری، عضو و سخنگوی این هیئت امروز دوشنبه (۷ میزان) به خبرنگاران در دوحه گفت که پس از نهایی شدن طرزالعمل مذاکرات، به زودی روی کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس گفت‌وگو می‌شود.

او افزود: "تمام تلاش ما این است که بحث روی این دو موضوع تمام شود. امروز هم در این باره جلسه داریم. تعهد ما این است که یک راه مشترک برای آن پیدا کنیم تا به بحث اصلی برویم. بحث اصلی برای افغانان مسئلۀ آتش‌بس است تا خشونت‌ها کاهش یابد، جنگ متوقف شود و افغان‌کشی به پایان برسد."

او گفت که مطرح کردن دو موضوع جنجالی از سوی طالبان در طرزالعمل کاری مذاکرات جلو مطرح شدن بحث‌های اساسی مانند آتش‌بس را گرفته است.

نادر نادری عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان
نادر نادری عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان

خواست هیئت مذاکره‌کننده گروه طالبان از هیئت افغانستان این است که مبنای گفت‌وگوهای صلح باید توافقنامۀ صلح این گروه با امریکا باشد و در صورت بروز اختلاف در جریان گفت‌وگوها باید به فقه حنفی مراجعه شود - چیزی که هیئت گفت‌وگو ‌کننده دولت افغانستان تا به حال آن را نپذیرفته است.

اما مقام‌های طالبان در قطر در تازه‌ترین اظهارات خود گفته‌اند که اگر طرف مقابل توافق‌نامۀ این گروه با امریکا را اساس مذاکرات قبول نکنند، امکان به بن‌بست مواجه شدن گفت‌وگوها وجود دارد.

در همین حال ولسی جرگۀ افغانستان می‌گوید که در مذاکرات صلح هر دو طرف باید به آتش‌بس اولویت دهند.

میر رحمان رحمانی
میر رحمان رحمانی

میررحمان رحمانی، رئیس این جرگه به روز دوشنبه در نشست عمومی ولسی جرگه گفت که هیئت طالبان و دولت افغانستان باید هر چه زودتر موارد اختلافی گفت‌وگوها را حل و آتش‌بس کنند:‌ "مذاکرات صلح دوحه باید هر چه زودتر به نتیجه برسد و بدون توقف آتش‌بس اعلام شود و جنگ به پایان برسد."

عمران خان صدراعظم پاکستان
عمران خان صدراعظم پاکستان

از سوی دیگر عمران خان صدراعظم پاکستان گفته که افغانان به دلیل ادامه گفت‌وگوهای صلح به پایان جنگ نزدیک شده‌اند.

آقای خان در مقاله‌یی که به واشنگتن فرستاده نوشته است که صلح و ثبات در افغانستان به زور خارجی‌ها نه بلکه به گفت‌وگوهای بین خود افغان‌ها به میان خواهد آمد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG