لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۴ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۴

خواست عبدالله از اردوی پاکستان؛ طالبان را به کاهش خشونت‌ها وادارید


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی

هیئت برگشته از پاکستان به کابل امیدوار است که پاکستان طالبان را به کاهش خشونت‌ها در افغانستان وادارد.

ریاست این هیئت را عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به دوش داشت که ناوقت دیروز بعد از دیدار سه روزه از پاکستان به کابل برگشت.

عبدالله عبدالله از اردوی پاکستان خواسته است با استفاده از نفوذش طالبان را به کاهش خشونت‌ها وادارد.

آژانس خبری اسوشیتد پرس می‌نویسد، عبدالله عبدالله این موضوع را در آخرین روز دیدار سه روزه‌اش از پاکستان مطرح کرد.

در گذشته حکومت افغانستان اردوی پاکستان را متهم به کمک با طالبان می‌کرد.

محمد عمر داوودزی نمایندۀ خاص افغانستان برای پاکستان که آقای عبدالله را در سفرش به اسلام‌آباد همراهی می‌کرد، به رادیو آزادی گفت نظر ادارات ملکی و نظامی پاکستان در رابطه با صلح افغانستان حال مشابه شده‌است.

عمر داوودزی
عمر داوودزی

آقای داوودزی می‌افزاید: "مقامات نظامی و سیاسی پاکستان به عین فکر هستند، عین ادبیات را استفاده می‌کردند. در قسمت صلح هم گفتند همکاری‌های شان حدود ندارد و هر صلحی‌که افغان‌ها به آن برسند پاکستان از آن حمایت می‌کند."

باوجود آن‌که هیئت برگشتۀ افغان از پاکستان رضایت‌اش را ازین سفر ابراز می‌کند، ولی شماری از تحلیل‌گران به تعهدات پاکستان با دیدۀ شک می‌نگرند.

نجیب آزاد استاد پوهنتون در مورد می‌گوید: "من فکر نمی‌کنم که سفر داکتر صاحب عبدالله خیلی مؤثر خواهد بود، چون قبلاً هم سفر های داشته اند دولت‌مردان افغانستان. در کل می‌توان گفت که پاکستان در قضایای افغانستان پالیسی مشخص خود را دارد و بر اساس همان پالیسی عمل می‌کند."

نجیب آزاد
نجیب آزاد

اولین سفر عبدالله عبدالله در ۱۲ سال به پاکستان در حالی صورت گرفت که نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر از دوازدهم سپتمبر به این‌طرف روی طرزالعمل گفت‌وگوهایشان توافق نکرده‌اند.

عمر داوودزی می‌گوید امیدوار است مقام‌های پاکستانی برای پیشرفت هرچه زودتر گفت‌وگوهای قطر با طالبان صحبت کنند.

از سوی دیگر زلمی خلیلزد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان به دوحه رفته است.

آژانس خبری رویترز از قول دو دیپلومات گزارش داده که گفته اند، خلیلزاد میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان موضوعی را روشن خواهد ساخت که طالبان روی آن تأکید دارد و آن این‌که توافق ماه فبروری امریکا و طالبان اساس گفت‌وگوهای قطر را تشکیل بدهد.

XS
SM
MD
LG