لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۱

عبدالله خواستار گشایش فصل جدید در روابط افغانستان و پاکستان شد


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان حین سخنرانی در مرکز مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان امروز سه‌شنبه (۸ میزان) در سخنرانی خود در "مرکز مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد" نقش پاکستان در روند صلح افغانستان را مهم خواند و به ادامه آن اظهار امیدواری کرد.

آقای عبدالله گفت که افغانستان و پاکستان به آینده بهتری نیاز دارند و برای برآورده شدن این خواست مردم، صلح در افغانستان باید تامین شود.

آقای عبدالله به گذشته استراتژی پاکستان در مورد افغانستان اشاره کرد و آن را "تیوری توطئه" خواند، اما اکنون خواستار گشایش فصل جدیدی در روابط دو کشور شد: "نمی‌خواهیم تروریستان در کشور ما حضور داشته باشند و به هیچ کسی اجازه داده نمی‌شود که تهدیدی را برای کشور دیگر به میان آورد. گفتگوهای فعلی بهترین امیدواری ما است تا در نتیجۀ تحمل‌پذیری جنگ‌ها پایان یابد. اکنون زمان آن فرا رسیده که ملت‌های ما در انتخاب استراتژیک خود تجدید نظر کنند. مشکلات و منافع مشترک ما را معرفی کنند و دریابند که صلح و ثبات در افغانستان یا هر کشور در آسیای مرکزی و جنوبی پیام مثبتی برای همسایگان و منطقه دارد."

بیشتر گفتگوهای عبدالله به روابط افغانستان و پاکستان متمرکز بود، اما وی همچنین به مذاکرات صلح در قطر اشاره داشت.

هیئت مذاکره کننده گروه طالبان در جریان مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر
هیئت مذاکره کننده گروه طالبان در جریان مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر

آقای عبدالله در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح افغانستان در قطر آغاز شود و افزود که ادامه این مذاکرات زمینه را برای پایان جنگ در افغانستان فراهم کند.

اما واکنش پاکستان در برابر این خواست های افغانستان چه بوده است؟

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان اطمینان داد که پاکستان در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد. آقای قریشی با اشاره به سیاست پاکستان در قبال افغانستان گفت که نباید از گفتن حقیقت در این باره شرمید، بلکه باید آن را به چالش کشید و تکرارش نکرد.

او گفت که به همکاری خود با روند مذاکرات در قطر ادامه خواهد داد. در عین حال مذاکرات صلح کنونی در قطر و توافق صلح طالبان با امریکا را نتیجه تلاش‌های پاکستان خواند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان
شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

آقای قریشی همچنین خواستار کاهش خشونت در افغانستان شد: "کاهش خشونت منجر به صلح می‌شود و شرط مهم صلح است. امروز می‌توانم به یقین بگویم و داکتر عبدالله دیروز با من در میان گذاشت که اکثر مردم افغانستان در مورد صلح نظر یکسانی دارند."

قابل ذکر است که دولت افغانستان همیشه پاکستان را به پناه‌دادن به هراس‌افگنان متهم کرده، اما پاکستان این ادعا را بارها تکذیب کرده است.

آقای عبدالله در سفر خود به پاکستان با قمر جاوید باجوه لوی درستیز پاکستان و عمران خان نخست‌وزیر آن کشور هم دیدار خواهد کرد. هر چند محتوای این مباحث در رسانه‌ها منتشر نشده است، اما گزارش‌های رسانه‌های پاکستان می‌گوید که افزون بر روابط افغانستان و پاکستان، روند صلح روان در افغانستان نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG