لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۹

هشت صبح: با پیروزی بایدن، مخالفت‎ با روند صلح افغانستان بیشتر شده است


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌‎های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی مذاکرات صلح و افزایش حمله به خبرنگاران و فعالان مدنی را کرده‎اند.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به انتخابات امریکا نوشته شده که پس از پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات، مخالفت‎ها با روند جاری صلح افغانستان بیشتر شده است. روزنامه افزوده که زمان امتیازدهی بدون حساب و کتاب به طالبان به پایان رسیده و طالبان نیت دولت و مردم افغانستان را در ک نکردند.

سرمقاله‎نویس هشت صبح همچنین باور دارد که پس از شکست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در انتخابات این کشور، مقامات افغان حالا در این مورد صحبت می‎کنند و هر یک با پروسه صلح که از سوی ترامپ آغاز شده بود، مخالفت می‎کند.

به باور نویسنده، از صحبت‎های محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و معاونانش چنین برداشت می‎شود که حکومت افغانستان تحت فشار آقای ترامپ زندانیان گروه طالبان را رها کرد که به تعبیر نویسنده، ممکن است بعد از آن تغییر در پروسه صلح به وجود می‎آمد.

  • صبح کابل:

صبح کابل با اشاره به مذاکرات صلح دوحه، اظهارات اخیر عبدالله عبدالله شورای عالی مصالحه ملی افغانستان را بررسی کرده است. به باور روزنام، از سخنان اخیر مقامات افغان معلوم می‎شود که آنان با ادامه گفتگوهای صلح مخالف هستند و حتی از برگشت دوباره هیئت مذاکره‎کننده صلح صحبت می‎شود.

روزنامه افزوده است شاید این نوعی فشار سیاسی باشد که بر طالبان وارد می‎شود، اما به باور نویسنده، پس از کامیابی آقای بایدن در انتخابات امریکا، در مجموع نظریات عوض شده است. صبح کابل از حکومت انتقاد کرده که "صداقت و قاطعیت ندارد" و این امر باعث شده که روند صلح با مشکل مواجه شود.

  • هیواد:

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نوشته پس از کشته شدن الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری هشدار داده است که "دشمن" قصد دارد که کارمندان رسانه‎ها، فعالان مدنی، خانواده‎های آنان و همکاران دیگرشان را هدف قرار دهد.

روزنامه افزوده که چنین حملات تروریستی حملات اول و آخر نیست، بلکه به تعبیر نویسنده در سالهای گذشته هم چنین حملات ادامه داشت و تلفات وسیعی هم در پی داشت. به نظر این روزنامه دولتی، همه آن حملات "جنایات ضد بشریت" است، اما باز هم جهان در برابر آن خاموش است.

نویسنده هیواد از حکومت افغانستان، نهادهای حمایت از رسانه‎ها و ادارات بین‎المللیکه تا خطری که متوجه خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی است، آن را بی‎اهمیت فکر نکنند، بلکه علیه آن قدم‎های جدی بردارند، در غیرآن چنین حملات بر فعالان نتایج ناگواری در پی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG