لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۷ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۸

اشرف غنی با سرپرست وزارت دفاع امریکا دیدار کرد


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین صحبت با کریس میلر سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در کابل. December 22 2020

ارگ می‌گوید، کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان و نیز تعهد ایالات متحده برای ادامۀ حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، از مسائل کلیدی مورد بحث میان رئیس جمهور اشرف غنی و کریس میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده بود.

آن‌ها دیروز سه‌شنبه (دوم جدی) در ارگ با هم دیدند.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: "سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده بخاطر افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و هر دو طرف روی برقراری آتش‌بس دایمی تأکید کردند. سرپرست وزارت دفاع امریکا افزود که کشورش با افغانستان و به ویژه در بخش حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور تعهد پایدار دارد."

به گفتۀ پنتاگون، کریس میلر در مورد گفت‌وگوهای صلح با طالبان با مقام‌های افغان در کابل مشوره هایی را انجام داده.

بر اساس خبرنامۀ پنتاگون، سفر میلر به افغانستان بنابر دلایل امنیتی از پیش اعلام نشده بود.

در ادامه گفته شده است، میلر در کنار ملاقات با رئیس جمهور غنی در مورد حمایت جاری اردوی امریکا از اردوی افغانستان، با اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان نیز ملاقات کرد.

به گفتۀ پنتاگون، آن‌ها در بارۀ وضعیت امنیتی، مأموریت کنونی مبارزه علیه تروریزم، آموزش، مشوره و کمک، سطح خشونت طالبان و کاهش نیروهای امریکایی بحث کردند.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده، با پرسنل نظامی امریکا در افغانستان هم ملاقات و از قربانی‌های آن‌ها سپاسگزاری کرد.

کریس میلر در هفدهم ماه نومبر اعلام کرد که از میان ۴۵۰۰ نیروی امریکایی ۲۰۰۰ سرباز تا پانزدهم ماه جنوری افغانستان را ترک خواهند کرد.

مراسم افتتاحیه مذاکرات بین الافغانی در دوحه پایتخت قطر 12.9.2020
مراسم افتتاحیه مذاکرات بین الافغانی در دوحه پایتخت قطر 12.9.2020

با وصف تلاش دولت افغانستان و طالبان برای دستیابی به معاملۀ صلحی که به جنگ‌های طولانی پایان دهد، در ماه‌های اخیر خشونت‌ها در این کشور به گونۀ چشمگیر افزایش یافته است.

در تازه‌ترین مورد، در انفجار بمب کنار جاده در کابل سه‌شنبه دستکم ۵ تن بشمول ۲ داکتر زن کشته شدند.

طالبان گفته اند در این رویداد دست ندارند.

گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر اوایل این ماه به گونۀ موقت متوقف شد و قرار است در ماه جنوری از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG