لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۱

روسیه: روند صلح دوحه تاکنون نتوانسته نتایج خوب به ارمغان آورد


روسیه می‌گوید، در کنار اینکه گفتگوهای صلح تاکنون نتایج خوب نداده، خشونت‌ها در افغانستان به‌طور فزایندهٔ رو به افزایش اند.

روسیه بر روند صلح دوحه انتقاد کرده که گویا تاکنون نتوانسته نتایج خوب به ارمغان آورد.

روسیه می‌گوید، در کنار اینکه گفتگوهای صلح تاکنون نتایج خوب نداده، خشونت‌ها در افغانستان به‌طور فزایندهٔ رو به افزایش اند.

سرگی لاوروف زیر خارجه روسیه دیروز با محمد حنیف اتمر همتای افغانی خود در مسکو در یک کنفرانس خبری مشترک در مورد وضعیت افغانستان سخن گفت.

او بر روند صلح دوحهٔ قطر انتقاد کرد و برای پیروزی گفتگوهای صلح آغاز روند مسکو را مطرح نمود.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیروز با محمد حنیف اتمر همتای افغانی اش در مسکو
سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیروز با محمد حنیف اتمر همتای افغانی اش در مسکو

او افزود: «متأسفانه تاکنون روند صلح در دوحه به بن‌بست مواجه شده و نتوانسته بر یک اجندای با مفهموم کار کند. آقای اتمر در باره ارزش روند مسکو صحبت کرد. ما متمایل ایم که اگر دیگر جوانب آماده باشند، این روند را دو باره آغاز کنیم.»

لاوروف در زمانی روند دوحه را شکنند خوانده که پس از پنج هفته توقف در مذاکرات صلح تیم‌های مذاکره کنندهٔ دولت افغانستان و طالبان در هفته پیش دیدار شان را از سر گرفتند.

پیش از آن، مسکو هم شاهد نشست‌ها در باره صلح افغانستان بوده.

دیدار طالبان با یک گروه از سیاستمداران افغان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ و به دنبال آن، ملاقات یک گروه بزرگی از سیاستمداران افغان که رهبری آنها را حامد کرزی رئیس جمهور پیشین به عهده داشت، در ماه می سال ۲۰۱۹ با طالبان در مسکو صورت گرفت.

مسکو همچنان نشست مشترک نمایندگان ایالات متحده، چین و پاکستان را در ارتباط به گفتگو های صلح هم میزبانی کرده است.

همزمان در کنفرانس خبری مشترک دیروز در مسکو، محمد حنیف اتمر وزیر خارجه از موقف روسیه در ارتباط به صلح و ثبات در افغانستان ستایش کرد.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان
محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان

او افزود: «ما از موقف روسیه در ارتباط به پروسهٔ صلح استقبال می‌کنیم. بخصوص، در مورد اینکه برگشت رژیم طالبانی را قابل قبول نمی‌داند. ما از این موقف روسیه ستایش می‌کنم که طالبان نباید از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شوند تا اینکه تعهدات شان مرتبط به صلح را عملی نکنند. ما از این موقف روسیه برای کار مشترک با دولت افغانستان و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی آن، استقبال می‌کنیم.»

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان برای جلب اجماع منطقه‌ای به مسکو سفر کرده است.

او در این دیدارها، نامه محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان را عنوانی رییس جمهور روسیه ولادیر پوتین به سرگی لاوروف تسلیم کرد.

اما از جزئیات نامه تاکنون چیزی گفته نشده.

روسیه یکی از کشورها تاثیرگذار بالای طالبان می‌باشد که هر از گاهی با رهبران این گروه گفتگو می‌کند.

XS
SM
MD
LG