لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۶

امریکا: نشست استانبول تکمیل کننده مذاکرات روان صلح در دوحه خواهد بود


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید که نشست استانبول مُکمِل‌گفت‌وگوهای جاری صلح در دوحه خواهد بود.

ند پرایس سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در نشست خبری به رسانه‌ها ناوقت پنج‌شنبه (۱۲ حمل) گفت که به دنبال تلاش‌های جامعه جهانی برای صلح افغانستان نشست استانبول هیئت‌های گفت‌وگوکننده افغان را کمک خواهد کرد تا در این گفت‌وگوها پیشرفت کنند.

او افزود: "برای تقویت گردهمایی‌های بین‌المللی اخیر در حمایت از روند صلح، نشست استانبول به معنی یاری رساندن به مذاکره کننده‌های افغان است که در گفت‌وگوهای شان به پیش‌رفت دست یابند و تکمیل کنندۀ مذاکرات روان صلح در دوحه خواهد بود."

در همین‌حال هیئت مذاکراتی صلح افغانستان می‌گوید که آنان در دوحه با نمایندگان سازمان‌ملل، ترکیه و قطر دیدار کرده‌اند.

غلام فاروق مجروح
غلام فاروق مجروح

غلام‌ فاروق مجروح عضو این هیئت ناوقت دیشب در پیامی به رسانه‌ها گفت که آنان در این دیدارها در پیوند به نشست ترکیه صحبت کرده‌اند: "نمایندگان کشورهای امریکا و ترکیه به شمول سازمان ملل متحد در دوحه حضور دارند و با میزبانی قطر گفت‌وگوها را پیرامون چگونگی آجندای نشست ترکیه با هیئت‌های مذاکره کننده دو طرف آغاز کرده‌اند."

در همین‌حال، وزارت دولت در امور صلح افغانستان در خبرنامه‌ای به نقل از نمایندگان سازمان ملل، ترکیه و قطر گفته که نشست ترکیه به هدف تقویت و تسریع روند مذاکرات جاری صلح برگزار می‌شود و انتظار می‌رود که جنگ‌ و خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر پایان یابد.

دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان
دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان

دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان روز پنج‌شنبه در حالی وارد دوحه شد که پیش از آن این‌جا با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده بود.

تلاش‌ها برای تسریع روند صلح افغانستان در حالی‌ست، با این‌که مذاکرات صلح در دوحه جریان دارد، اما هنوز هم سطح خشونت‌ها کاهش نیافته‌.

این گفت‌وگوها در سپتمبر سال گذشته میلادی آغاز شد، اما از حدود سه ماه پیش تاکنون با تاخیر همراه شده‌است.

اکنون که نشستی تحت رهبری سازمان ملل در استانبول ترکیه برگزار می‌شود، همه طرف‌های دخیل در افغانستان چشم امید به آن دوخته‌اند.

از سویی هم طالبان می‌گویند که نشست ترکیه تحت بررسی شان قرار دارد.

محمد نعیم سخن‌گوی دفتر سیاسی این گروه امروز جمعه در پیامی به رادیو آزادی گفت که در مورد این نشست بررسی می‌کنند و در آینده موضع‌شان را در پیوند به آن روشن خواهند ساخت.

XS
SM
MD
LG