لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۲

پنتاگون: برای خروج مطمئن شمار نیروهای امریکایی در افغانستان افزایش خواهد یافت


شماری از نیروهای امریکایی در یک مرکز آموزشی نیروهای افغان در ولایت هرات. February 2, 2019

پنتاگون می‌گوید، برای کسب اطمینان در مورد خروج مصون تمامی نیروها تا یازدهم سپتمبر از افغانستان، احتمال می‌رود اردوی ایالات متحده حضور سربازانش در این کشور را به گونۀ موقت افزایش دهد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده دیروز جمعه در نشست خبری در این مورد سخن گفت.

او افزود، نیروهایی که اکنون در افغانستان مستقر اند، ممکن برای تکمیل روند خروج به اشکال گونه گون همکاری نیاز داشته باشند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون
جان کربی سخنگوی پنتاگون

کربی گفت: "این منطقی است، پذیرفته شود که شما برای کسب اطمینان در مورد این که خروج به گونۀ مصون، منظم و موثر انجام می‌شود، به طور موقت به یک مقدار کمک لوژستیکی و ممکن حمایت انجینیری نیاز داشته باشید و شاید شما ظرفیت‌های حفاظت از نیرو را اضافه کنید."

جان کربی همچنان گفت، روشن نیست چه تعداد قراردادی امنیتی خصوصی ایالات متحده در افغانستان خواهند ماند، اما او افزود، که هدف برگشتاندن تمامی نیروهای وزارت دفاع ایالات متحده به کشور شان است.

جان کربی در این مورد جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در چهاردهم ماه اپریل اعلام کرد که تمامی نیروهای امریکایی تا یازدهم ماه سپتمبر امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

بر بنیاد موافقت‌نامۀ امریکا و طالبان، قرار بود تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می امسال از افغانستان بیرون شوند، به شرط آن که طالبان وعده‌های مبارزه با تروریزم را عملی کنند.

بایدن گفته است، روند خروج نیروها در اول ماه می آغاز خواهد شد.

سخنگوی پنتاگون در نشست خبری دیروز خود نگفت، چه تعداد سرباز امریکایی در ماه می افغانستان را ترک خواهند کرد.

نگرانی های وجود دارد که اگر ایالات متحده مطابق ضرب الاجل نیروهایش را از افغانستان بیرون نکند، ممکن طالبان هم با اجرای حمله ها واکنش نشان دهند.

اما ایالات متحده گفته است، هر گونه حمله بر نیروهای امریکایی یا متحدانش با واکنش محکم به همراه خواهد شد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG