لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۷

خواست غنی از طالبان: از طریق لویه جرگه به گفتگوهای رو‌دررو حاضر شوید


محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با مقام‌ها و بزرگان ولایت کندهار

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از طالبان خواست که از طریق لویه جرگه به گفتگوهای رو در رو حاضر شوند.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر مذاکرات صلح با طالبان گفته که آماده هستند با برگزاری لویه جرگه با این گروه به گونه رو در رو گفتگو صورت گیرد.

آقای غنی در نشستی با مقام‌ها و بزرگان ولایت کندهار گفت که با بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور، دلایل برای ادامه جنگ نیز وجود ندارد و طالبان باید برای ساختن این کشور همکاری کنند.

رئیس جمهور غنی افزوده که در هر ولایت که طالبان خواسته باشند با آنها گفتگو صورت می‌گیرد.

آقای غنی افزود: "بیایید که با هم بنشینیم. یک هزار نفر دو هزار نفر هر تعداد کی می‌آیید. در کندهار، هرات، هلمند، کابل، ننگرهار و یا خوست هر جا که خواسته باشید بیائید با هم بنشینیم."

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با مقام‌ها و بزرگان ولایت کندهار
محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با مقام‌ها و بزرگان ولایت کندهار

رئیس جمهوری افغانستان گفت که با بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور کسی باید نگران نباشد چون حفاظت از این کشور مسئولیت مردم افغانستان است.

آقای غنی اما تاکید کرد که برای سه سال دیگر توافق‌نامه‌ها در زمینه حمایت همه جانبه از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وجود دارند.

او افزود:"این را می‌خواهم واضح سازم که براساس توافقنامه‌های امنیتی، هیچ‌گونه تغییر در زمینه تمویل، تجهیز، کمک مالی و حمایت از نیروهای امنیتی ما به میان نیامده است. قرار داد‌ها برای سه سال دیگر پابرجاست."

این در حالی است که دیبورا لاینز نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که برای ادامه تلاش‌های صلح به تماس‌ها با نمایندگان دولت و طالبان ادامه می‌دهند.

یوناما در رشته تویت‌ها به روز پنجشنبه نگاشته است که خانم لاینز پس از روزهای مشوره با طرف‌های افغان در دوحه همچنین گفته که تاخیر در برگزاری کنفرانس استانبول برای طرف‌ها این فرصت را فراهم کرده که در گفتگوهای دوحه پیشرفت کنند.

او تاکید کرده که در روند صلح افغانستان باید هیچگونه کندی به میان نیاید و سازمان ملل تلاش‌های خود را در این زمینه همچنان ادامه می‌دهد.

از سویی هم مارک گارنو وزیر خارجه کانادا در گفتگوی تلفونی با محمدحنیف اتمر همتای افغان خود گفته که کشورش در زمینه تقویت اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد صلح با این کشور همکاری می‌کند.

مارک گارنو تاکید کرده که کانادا از صلحی که حقوق تمام افغان‌ها در آن تامین باشد پشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG