لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۹

برگزاری نشست استانبول برای صلح افغانستان بار دگر به تعویق افتاد


نمای از شهر استانبول ترکیه

نشست صلح استانبول که قرار بود در چهارم ثور به میزبانی ترکیه و تحت حمایت امریکا برگزار شود، تا پس از عید رمضان به تعویق افتاد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه شب گذشته (۳۱ حمل) در یک برنامه تلویزیون خبر ترک گفت، نشست به خاطری به تعویق افتاد که فرصت خیلی اندک به زمانی مانده که باید نشست استانبول برگزار می‌شد.

به گفته او برخی اشتراک کننده‌ها شاید نمی‌توانستند تا سه روز آینده برای نشست آماده شوند. این دیپلومات ارشد ترکیه، تاریخ جدید نشست را مشخص نساخت.

از چاووش اوغلو پرسیده شد که آیا طالبان در نشست استانبول اشتراک می کنند؟ او در پاسخ گفت که تلاش نهایی صورت می‌گیرد که نماینده‌های طالبان در نشست اشتراک کنند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه

وزیر خارجه ترکیه افزود، امیدواری‌های وجود دارد که طالبان در نشست استانبول اشتراک کنند.

دومین بار شد که برگزاری این نشست به تعویق می‌افتد. پیش از این انتظار می‌رفت نشست در ۱۶ اپریل برگزار شود.

حکومت افغانستان در جریان روز سه‌شنبه از آمادگی کامل برای اشتراک در نشست استانبول خبر داد.

آنسو خبرگزاری مهر ایران گزارش داده که ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان طالبان برایش گفته است، شماری از کشورها تلاش می‌کنند تا از طریق نشست استانبول، در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

به گفتۀ مجاهد، افغان‌ها می‌خواهند تا آینده شانرا، خود‌شان تعیین کنند.

گروه طالبان: شماری از کشورها تلاش می‌کنند تا از طریق نشست استانبول، در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.
گروه طالبان: شماری از کشورها تلاش می‌کنند تا از طریق نشست استانبول، در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

پیش از این ذبیح‌الله مجاهد روز سه‌شنبه (۳۱ حمل) به رادیو آزادی گفت که اگر نگرانی‌های آن‌ها رفع شد، تلاش می‌کنند در نشست استانبول اشتراک کنند: "گفت‌وگوها در حال حاضر هم ادامه دارد. تلاش می‌شود تا برای گام‌های آینده، نگرانی‌های امارت اسلامی رفع شود و این یک مسئله معقول است."

با این هم طالبان به نشست استانبول به دیده تردید می‌نگرند.

آنسو فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز سه‌شنبه در پیامی به رسانه‌ها گفت که فهرست شرکت کننده‌های دولت برای اشتراک در نشست ترکیه تکمیل شده است.

او افزود: "جمهوری اسلامی افغانستان برای نشست ترکیه آمادگی کامل دارد. ما به این نشست به حیث یک فرصت می‌بینیم. فهرست اشتراک کننده‌ها هم از سوی جمهوری اسلامی افغانستان تهیه شده. بعد از نهایی شدن اعلام می‌شود. امیدوار استیم که تمامی طرف‌ها این فرصت را برای ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان جدی بگیرند. ما به همین نیت و اراده در نشست ترکیه اشتراک می‌کنیم و امیدوار استیم سایر طرف‌ها هم با همین نیت و اراده اشتراک کنند."

فریدون خوزون
فریدون خوزون

هفته گذشته جو بایدن رئیس جمهوری امریکا گفت، نیروهای کشورش بر اساس توافق گذشته با طالبان، نه در اول ماه می بلکه در یازدهم سپتمبر از افغانستان بیرون می‌شوند.

طالبان در واکنش به این تصمیم گفتند، تا هنگامی که تمامی نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک نکنند، در هیچ نشست صلح اشتراک نمی‌کنند.

انتظار می‌رود در نشست صلح افغانستان در استانبول، نماینده‌های بیش از بیست کشور و موسسه بین‌المللی اشتراک کنند.

XS
SM
MD
LG