لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۹

وزیر دولت در امور صلح: طالبان اراده‌ای به نشستن دور میز مذاکره را ندارند


سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح افغانستان

وزیر دولت در امور صلح افغانستان با اشاره به تعویق کنفرانس استانبول گفته که طالبان اراده و علاقه‌ای به نشستن دور میز مذاکره ندارند.

به دنبال اعلام به تعویق افتادن نشست استانبول در مورد صلح افغانستان، وزیر دولت در امور صلح افغانستان گفته که طالبان علاقه‌ای به نشستن در میز مذاکره ندارند.

سعادت منصور نادری، روز چهارشنبه در نشست استجوابیه ولسی جرگه، از آمادگی حکومت افغانستان برای شرکت در نشست‌های صلح گفت: "سه بار است که نشست به تعویق می‌افتد. ما آمادگی کامل داریم، اما متاسفانه از طرف تحریک طالبان هیچ نوع علاقه‌مندی برای شرکت در میز مذاکره صلح وجود ندارد. پس دلیل به تعویق افتادن این نشست جمهوری اسلامی افغانستان نیست."

سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح افغانستان
سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح افغانستان

آقای نادری افزود که اجماع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی هم برای آوردن صلح درافغانستان وجو دارد.

در این نشست ولسی جرگه عطاءالرحمان سلیم و اکرم خپلواک معاونان شورای عالی مصالحه ملی هم فراخوانده شده بودند تا درمورد پیش‌نویس طرح صلح و آمادگی‌های حکومت توضیح بدهند.

آقای خپلواک با اشاره به بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد که افغان‌ها برای مبارزه با ترویزم نباید تنها گذاشته شوند.

عطاءالرحمان سلیم (راست) و اکرم خپلواک معاونان شورای عالی مصالحه ملی
عطاءالرحمان سلیم (راست) و اکرم خپلواک معاونان شورای عالی مصالحه ملی

او افزود: "گزارش اخیر سازمان ملل متحد نشان داد که القاعده قوی‌تر شده است. داعش و ۱۵ تا ۲۰ گروه افراطی دیگر وجود دارد. مبارزه با این‌ها تنها مکلفیت ما نیست، مکلفیت منطقه و جامعه جهانی چیست؟ در این جا باید یک میکانیزم واحد افغانستان، منطقه و جامعه جهانی تحت قرارداد ملل متحد موافقه شود، که با این گروه‌های تروریستی چه کرده می‌توانند و مسوولیت هرطرف چیست."

آقای خپلواک گفت که این مسأله در طرح حکومت افغانستان برای صلح نیز تذکر یافته است.

وزیر دولت در امور صلح و معاونان شورای عالی مصالحه ملی در حالی برای توضیح به مجلس فراخوانده شدند که به تازگی ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد برگزارکنندگان نشست استانبول، با پخش اعلامیه‌ای از به تعویق افتادن این نشست خبر داده‌اند.

این نشست قرار بود در ۲۴ اپریل برگزار شود.

تلاش کردیم تا در مورد اظهارات وزیر دولت در امور صلح مبنی بر عدم علاقه‌مندی طالبان به شرکت در میز گفتگو نظر طالبان را داشته باشیم، اما منابع این گروه پاسخ ندادند. پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفته بود که نمایندگان طالبان در حال گفت‌وگو با امریکا، قطر و ترکیه هستند و اگر به نگرانی‌هایشان پاسخ داده شود، برای رسیدن به صلح از هر فرصتی استفاده خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG