لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۴۶

وزارت دفاع: خروج نیروهای خارجی آغاز شده ما در حال تسلیم‌گیری ساحات هستیم


آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی از ولایت کندهار خارج می‌شوند.

وزارت دفاع افغانستان گفته که نیروهای خارجی براساس تصمیم جو یایدن رئیس جمهوری امریکا امروز اول ماه می، روند خروج از این کشور را آغاز کردند.

یاسین ضیا، سرپرست این وزارت روز شنبه (۱۱ ثور) در نشست خبری مشترک با حمدالله محب مشاور امنیت ملی این کشور گفت که پایگاه شورابک در قندهار شاید فردا به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان سپرده شود.

یاسین ضیا سرپرست وزارت دفاع افغانستان
یاسین ضیا سرپرست وزارت دفاع افغانستان

او گفت: "کار خروج عملاً آغاز شده و ممکن است تا آخر هفته ساحاتی را تسلیم کنند - البته نیروهای امریکایی و ناتو. ما در حال تسلیم‌گیری ساحات هستیم. یکی پی دیگر ساحات را تخلیه می‌کنند. در پایگاه اصلی‌شان، یعنی بگرام، تجمع کرده و پس از آن به کشورهای خود بر می‌گردند."

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

در همین حال حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست در پاسخ به سوالی در باره محافظت طالبان از پایگاه های نیروهای خارجی گفت که حکومت افغانستان از این موضوع اطلاع ندارد، اما افزود که اگر این خبر درست باشد، طالبان از آن در راستای رسیدن به قدرت استفاده می‌کنند.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام غربی گزارش داده بود که براساس یک ضمیمه سری توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، این گروه در یک سال اخیر از پایگاه‌های امریکایی محافظت می‌کرده‌اند.

طالبان هنوز در مورد این اظهارات چیزی نگفته‌اند.

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به رادیو آزادی نوشته که به تعویق افتادن خروج تمام نیروهای خارجی از اول ماه می، تخلف صریح از توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان است.

آقای نعیم نوشته که این تخلف اصولآ راه را برای هرگونه اقدام علیه امریکا برای طالبان باز کرده، اما آنها در این مورد منتظر دستور رهبری خود هستند. به گفته او، طالبان در این مورد براساس منافع افغانستان تصمیم می‌گیرد.

تمیم عاصی رئیس انستیتوت مطالعات صلح و جنگ افغانستان
تمیم عاصی رئیس انستیتوت مطالعات صلح و جنگ افغانستان

در همین حال، تمیم عاصی رئیس انستیتوت مطالعات صلح و جنگ افغانستان می‌گوید که اوضاع جاری بیانگر آن است که با آغاز بیرون شدن نیروهای خارجی، احتمال افزایش خشونت وجود دارد: "ما نشانه‌هایی را می‌بینیم که طالبان و دولت افغانستان برای فصل جنگ و زورآزمایی آمادگی می‌گیرند که متاسفانه باعث خونریزی بیشتر خواهد شد. صلح عقب‌زده خواهد شد و جنگ به عنوان اصل سیاست و استراتژی دو طرف باقی خواهد ماند."

این در حالی است که با آغاز روند بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان، شبکه القاعده تهدید کرده که جنگ در برابر امریکا را ادامه خواهد داد.

از سویی هم نشست امریکا، روسیه، چین و پاکستان موسوم به ترویکای توسعه‌یافته دیروز در قطر برگزار شد و آنها با نمایندگان دولت افغانستان و طالبان هم دیدار کردند.

نمایندگان ویژه این چهار کشور در اعلامیه مشترکی ضمن درخواست از دولت افغانستان و طالبان برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح، یادآور شدند که تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان بررسی می‌شود.

در این اعلامیه همچنین بر تسریع روند برگزاری نشست ترکیه تاکید شده و از طرف‌های اصلی مذاکرات خواسته شده که به سوی یک توافق سیاسی فراگیر و آتش‌بس گسترده و دایمی حرکت کنند.

XS
SM
MD
LG