لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۶

حکومت طالبان: فرمان در مورد حجاب زنان "تحریف" شده است


آرشیف - شماری از زنان معترض در کابل

در پی انتقاد‌های تند از دستور طالبان در مورد آنچه حجاب اجباری زنان خوانده شده است، سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفت‌وگو با پیرز مورگان در شبکۀ "تاک تی وی" گفته است که حجاب در افغانستان از قرن‌ها به این سو رعایت می‌شود و در فرمان طالبان نیامده است که زنان باید چادری یا برقع بپوشند.

در فرمان روز شنبه هفدهم ماه ثورِ رهبری طالبان آمده است: "چادری از قرن‌ها به این سو بخش از فرهنگ با عزت افغانی و بهترین نوع حجاب شرعی است. لباس و چادر سیاه رنگِ رایج به نام حجاب هم حجاب شرعی است، که تنگ و چسب نباشد"


در ادامه فرمان گفته شده « اگر زنی حجاب را مرعات نکند، خانه‌اش باید شناسایی و به بزرگ خانه توصیه شود، اما در صورت ادامه عدم رعایت حجاب، برای بار دوم سرپرست آن زن احضار می‌شود، برای بار سوم برای سه روز زندانی می‌شود و در صورت تکرار برای بار چهارم به محکمه معرفی می‌شود تا رسما برایش جزا داده شود."

عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان دیشب در صحبت با رادیو آزادی اتهام بست که شماری از رسانه‌ها طرح آنان در مورد حجاب را تحریف کرده اند.


اما تعریف آقای مهاجر از حجاب چیست؟
"تعریف حجاب اینست که تمامی بدن زن پوشیده باشد. پوشاندن صورت، حجاب است. برقع و چادری یا رنگ سیاه؛ رنگ مهم نیست سیاه باشد، سرخ یا رنگ دیگر. یا هم چادر. همه حجاب نامیده می‌شود. یا اینکه یک خواهر با طرح دیگر به خود حجاب می‌سازد، اگر در تعریف حجاب صادق باشد، آن هم حجاب است."

فرشته یعقوبی: فکر می‌کنم که با این فرمان، طالبان فرمان زندانی شدن زنان را صادر کردند.

شمار زیادی از افغان‌ها به ویژه زنان دستور اخیر طالبان در مورد حجاب را نکوهش کرده و ظالمانه خوانده اند.

فرشته یعقوبی یکی از فعالان حقوق زن در مورد می‌گوید: "فکر می‌کنم که با این فرمان، طالبان فرمان زندانی شدن زنان را صادر کردند. مطمیناً که زنان بیشتر محدود می‌شوند. ما نمی توانیم بگوییم که زن را بندی می‌کنیم و زن را بپوشانیم، زن را داخل بوجی کنیم و زن را داخل خانه نگهداریم بخاطر این که مردان جامعه مصون باشند و آن‌ها آلوده نشوند."


قرار است که آنچه وضع محدودیت‌ها از سوی طالبان بر زنان در افغانستان خوانده شده بشمول حجاب اجباری، فردا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به خواست ناروی مورد بحث قرار گیرد.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان به اعضای شورا در مورد محدودیت‌ها بر زنان بشمول موضوع حجاب معلومات خواهد داد.

XS
SM
MD
LG