لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۰۷

ایالات متحده کمک ۵۵ ملیون دالری را به زلزله زده‌گان افغانستان اعلان کرد


یک خانواده‌ٔ آسیب دیده از زلزله اخیر در جنوبشرق افغانستان

ایالات متحده امریکا کمک به ارزش بیشتر از پنجاه ملیون دالر را با زلزله زده گان افغانستان اعلام کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می گوید که رئیس جمهور جوبایدن نیاز های اضطراری پس از زلزله اخیر در افغانستان را ارزیابی کرده که براساس آن تصمیم گرفته شد تا حدود ۵۵ میلیون دالر کمک بشردوستانه به آسیب دیدگان زلزلهٔ جنوبشرق افغانستان فراهم گردد.

در اعلامیه که به روز سه شنبه به نقل از انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده نشر گردید٬ گفته شده که این کمک از طریق اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده یا ( یواس آی دی) با افرادی صورت خواهد گرفت که در زلزله هفته گذشته بیشترین اسیب را دیده اند.

براساس این اعلامیه، با این کمک ها، رقم مجموعی کمک های بشری امریکا برای افغانستان در جریان یک سال گذشته به ۷۷۴ میلیون دالر میرسد.

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا
انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا


سازمان صحی جهان به روز دوشنبه شمار کشته شده های زلزله اخیر در افغانستان را ۱۰۳۷ کشته و شماری مجروحین را ۲۹۴۹ نفر اعلام کرد.

درعین حال گفته شده است که در اثر این زلزله۳۵۰۰ خانه یا بگونه کامل و یا هم بگونه نسبی تخریب شده است.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا) می گوید که زلزله اخیر همچنین جان حداقل ۱۵۵ کودک را گرفته و ۲۲۵ کودک دیگر را زخمی کرده است.

مولوی محمد نسیم حقانی مسئول مطبوعاتی وزارت مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان می گوید که کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان رسیده و کمک های دیگر هم در راه است. او درصحبت با رادیو آزادی توضیحات بیشتر داد:

" کمک ها به ولسوالی های گیان و برمل ولایت پکتیکا و همچنین به ولسوالی سپیری ولایت خوست رسیده است، خیمه و نیازمندی های اولیه زندگی شامل این کمک ها است و ورود کمک های بیشتر به این مناطق ادامه دارد.."

سازمان صحی جهان می گوید٬ زنانی که در اثر زلزله در پکتیکا آسیب دیده اند٬ دسترسی اندک به خدمات صحی دارند.

این سازمان در گزارش اخیرش که روز دوشنبه نشر کرد گفته که کودکان و زنان آسیب دیده در زلزله اخیر به خدمات صحی کافی دسترسی ندارند.

این در حالیست که پیش از این هم شماری از نهاد های مدد رسان از شیوع برخی از بیماری های عفونی خطرناک مانند کولرا در مناطق زلزله زده٬ ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG