لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۳۵

طرح بودیجهٔ دفاعی امریکا٬ پنتاگون را از کمک با افغانستان منع می‌کند


بیرق ایالات متحده در برابر ساختمان کانگرس در واشنگتن

قرار است مجلس نماینده گان امریکا بودجه دفاعی سال ۲۰۲۳ اینکشور را تصویب کند اما این بودجه مانع هر گونه کمک وزارت دفاع امریکا با افغانستان می شود.

مجلس نماینده گان امریکا به زودی بودجه دفاعی ۸۳۹ میلیارد دالری سال ۲۰۲۳ آنکشور را تصویب میکند.

همزمان، قرار است طرحی هم از سوی مجلس تائید شود که بر اساس آن هر گونه کمک از سوی وزارت دفاع امریکا با افغانستان ممنوع قرار می گیرد.

اما الهان عمر یک عضو مسلمان در مجلس نماینده گان امریکا از این طرح ابراز نگرانی کرده است.

او در تویترش نوشته که افغانستان با بحران بشری وحشتناکی روبرو است و ایالات متحده باید با تمامی توانایی برای کمک رسانی بشری اقدام کند، نه اینکه محدودیت های بیجا وضع کند.

اینسو٬ بخش بزرگی از اعضای کانگرس از احزاب دموکرات و جمهوریخواه، از این طرح حمایت کرده اند.

آنها گفته اند که پنتاگون باید مانع کمک های غذایی، طبی و سایر نیازمندی ها با افغانستان تحت حاکمیت طالبان شود.

به دنبال وقوع زلزله ویرانگر در افغانستان٬ ایالات متحده کمک ۵۵ ملیون دالری را اعلان کرد که از طریق اداره توسعه بین المللی ایالات متحده در اختیار آسیب دیده گان زلزله قرار داده میشود.
به دنبال وقوع زلزله ویرانگر در افغانستان٬ ایالات متحده کمک ۵۵ ملیون دالری را اعلان کرد که از طریق اداره توسعه بین المللی ایالات متحده در اختیار آسیب دیده گان زلزله قرار داده میشود.


به دنبال زلزله مرگبار ماه جون در ولایت های پکتیکا و خوست، وزارت خارجه امریکا کمک ۵۵ میلیون دالری را با افغانستان اعلام کرد و گفت که این کمک از سوی اداره توسعه بین المللی ایالات متحده برای زلزله زده ها فراهم می شود.

در همین میان، الهان عمر عضو مجلس نماینده گان امریکا تلاش کرده تا در این طرح تغییری وارد شود.

او پیشنهاد می کند که اداره رئیس جمهور جو بایدن باید روی انتقال پول به افغانستان که به هدف کمک های بشری صورت می گیرد، تحریم وضع نکند. اما به این پیشنهاد های عمر، هیچ گونه غور صورت نگرفت.

بودجه دفاعی سال ۲۰۲۳ امریکا، پس از تصویب از سوی مجلس نماینده گان، به سنای آنکشور می رود و پس از تصویب توسط سناتوران، از سوی رئیس جمهور جو بایدن توشیح می شود.

خیلی کم اتفاق افتاده که طرح تصویب شده از سوی هر دو مجلس کانگرس امریکا، توسط رئیس جمهور رد یا ویتو شود.

XS
SM
MD
LG